Myspace Layouts - Image Hosting - Forums
Bijeljina je po veliÄini drugi grad u Republici Srpskoj. SmjeÅ¡tena je u srediÅ¡njem dijelu Semberije na mjestu gdje su se nekad a i danas presjecali putevi izmeÄ‘u Istoka i Zapada.
Bijeljina je grad mladosti i budućnosti. Njegovim ulicama u prazniÄnim danima i veÄernjim Äasovima žubori rijeka mladosti. Mladi su glavno obilježje grada i njima pripada budućnost ovoga grada. bijeljina je nezvaniÄni Centar istoÄne Republike Srpske, sa oko 150,000 stanovnika.
U svom nastajanju Bijeljina je doživjela svoj procvat najviÅ¡e poslije ulaska u zajedniÄku državu južnoslovenskih naroda a naraÄito u drugoj polovini proÅ¡loga vijeka kada je dobila znaÄajne ustanove za svoj privredni i kulturni razvitak: nove fabrike, Å¡kole, medicinske ustanove, organizacije iz oblasti kulture i drge znaÄajne objekte druÅ¡tvenog standarda. Grad se prostorno Å¡irio i izrastao u moderno naselje.Bijeljina poÅ¡tuje i neguje Srpsku kulturu, nauku i obrazovanje, kao i kulturu drugih naroda. Pored toga Bijeljina je poznata i kao žitnica Republike Srpske koja snabdijeva veliki dio republike prehrambenim proizvodima.Bijeljina se nalazi u jugoistocnoj Evropi, na Balkanskom poluostrvu. Nalazi se neposredno na uÅ¡cu Drine u Savu, u Semberskoj ravnici (gdje je nekad dosezalo Panonsko more) a u podnožju planine Majevice. Glavna gradska arterija vodi kroz Racansku ulicu.
Kordinate Bijeljine su:
* 44045 19" sjeverne geografske Å¡irine
* 19012 38" istocne geografske dužine
* nadmorska visina 96,70 m.
* ukupna površina teritorije 734km2
Bijeljina je znacajna raskrsnica puteva istocne Republike Srpske koji preko Drine i Save vode u Srbiju i dalje na obale Egejskog mora, u malu Aziju i na Bliski istok. Na zapadnoj strani se granici sa Brcko distriktom i dalje put vodi u Banja Luku, prestonicu Republike Srpske, i još zapadnije u zemlje zapadne Evrope.Podrucje opštine Bijeljina zauzima najveci dio Semberije i to teritorijalnu površinu od 734km2, time spada u jednu od vecih opština po teritorijalnoj pokrivenosti. teritorija opštine se dijeli na 60 mjesnih zajednica od kojih su 10 gradskih i 50 seoskih mjesnih zajednica.Bijeljina je naseljena sa 150.000 stanovnika iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, pa i iz ostalih republika bivše Jugoslavije. Ovakva kompozicija stanovništva daje posebnu draž Bijeljini.Ime Semberija je najvjerovatinije Madarskog porijekla i vezano je za vrijeme XII-XVI vijeka kada je ove krajeve povremeno držala Ugarska Kraljevina a Srem i današnja Semberija redovno ulazili u njen sastav. »Szembe» (cita se zembe) na madarskom znaci prkoputa, naspram napramo. Slovenizirana Madarska rijec je dobila nastavak *ija* (kao na primjer Šumadija) zemlja šuma, i ona bi u slobodnom prijevodu znacila >>zemlja preko Save<<. Semberija, stvarni pandam Sremu ne samo geografski, nego i sastavom zemljišta, nacinom života i rada, te je nesumnjivo mogla izvuci svoje ime iz ove madarske rijeci.
KULTURA
Kulturni život Bijeljine intenzivan je tokom Äitave godine zahvaljujući aktivnostima mnogih profesionalnih i amaterskih institucija i druÅ¡tava.Na podruÄju opÅ¡tine Bijeljina djeluje Å¡est ustanova kulture: Narodna biblioteka "Filip ViÅ¡njić", Muzej "Semberija", Galerija "Milenko Atanacković", SKUD "Semberija", Dom omladine i DP "Bijeljina-film". ProÅ¡lost Semberije dostupna je danaÅ¡njim generacijama posredstvom arheoloÅ¡kih i etnografskih eksponata izloženih u okviru Muzeja Semberije.U Bijeljini Srpsko kulturno-umjetniÄko druÅ¡tvo "SEMBERIJA" Äuva i njeguje kulturno-umjetniÄku baÅ¡tinu srpskog i svih naroda ovih prostora. Organizovanjem kulturno-umjetniÄkih programa promoviÅ¡e rad svojih 15 sekcijameÄ‘u kojima su folklorna, vokalna, dramsko-recitatorska, sekcija za izvorne narodne instrumente, narodni i tamburaÅ¡ki orkestar. Ovo druÅ¡tvo okuplja oko 500 Älanova.PoÄetkom devedesteih godina sada već proÅ¡loga vijeka u Bijeljini je obnovljeno Srpsko pjevaÄko druÅ¡tvo "SRBADIJA" koje je u gradu djelovalo joÅ¡ od 1896.godine. SKUD "SEMBERIJA" i pjevaÄko druÅ¡tvo "SRBADIJA" su svoje uspjehe ovjerili Å¡irom evrope i uvjek su rado viÄ‘eni gosti na Evropskim manifestacijama tog karaktera.Kao rezultat rada ustanova kulture i udruženja graÄ‘ana koja se bave kulturnom djelatnošću nastale su brojne kulturne manifestacije koje se održavaju već nekoliko godina, kao Å¡to su:* januar-februar -"Znanjem, igrom i pjesmom kroz Semberiju"
* maj -Majske muziÄke sveÄanosti
-Sajam knjiga
* jun-avgust -Bijeljinsko kulturno ljeto
-Dani dijaspore - Janja
* novembar -Višnjićevi dani
-Festival "Djeca pjevaju Semberiji"
* decembar -Dani komedijeI pored toga Å¡to su ustanove kulture postigle u svom radu znaÄajne rezultate, evidentni su i mnogi problemi, koji otežavaju njihov rad.U pravilu, to su u prvom redu problemi sa finansijskim sredstvima, neadekvatnim prostorom u kome djeluju, a to se posebno odnosi na SKUD "Semberija" koji upÅ¡te nema svoj prostor. U organizacionom pogledu, ustanove kulture su svoje djelovanje uskladile sa zakonima iz ove oblasti, osim DP "Bijeljina film", koji se joÅ¡ nije preregistrovao u Ustanovu za filmsku i pozoriÅ¡no-scensku djelatnost "Bijeljina". U kulturnom životu Bijeljine, veći efekat bi se postigao boljom organizacijom i sinhronizacijom aktivnosti pojedinih ustanova, jer Äesto poklapanje i dinamika odvijanja dogaÄ‘aja umanjuju pozitivan efekat pojedinih dogaÄ‘aja. OpÅ¡te poznata Äinjenica da Bijeljina nema pozoriÅ¡te osjeti se kao veliki nedostatak, te se u Domu omladine ili bioskopu kao kompenzacija za ovu vrstu kulture odvijaju samo ona gostovanja koja se mogu obaviti u ovom prostoru.У културној прошлоÑти града, мјеÑец новембар 1932. године оÑтао је забиљежен и запамћен као мјеÑец који је направио културну прекретницу у иÑторији Бијељине. Тога мјеÑеца, тачније 20. новембра, оÑнована је Библиотека која је добила име проÑлављеног барда народне пјеÑме из овог краја-Филипа Вишњића. Те далеке, а иÑтовремено и блиÑке 1932. године, оÑнована је Библиотека "Филип Вишњић" на иницијативу др ВојиÑлава Кецмановића Ђеде, профеÑора Ðиколе Мачкића, ветеринара Јоакима Перендије и Ñтудента права Михајла Мике Богдановића.У поÑтојећем књижном фонду Библиотеке, који је богат и разноврÑтан, има више хиљада дарованих књига од уÑтанова и појединаца. Међу њима је на првом мјеÑту дародавац Родољуб Чолаковић Ñа више од 10 хиљада, а онда Марија Бауер Ђорђевић, Душан Лопандић, ÐлиÑа Перендија библиотеку Ñвога мужа Јоакима Перендије, Јованка и Драго Ð¥. Чолаковић Ñа завештањем половине Ñвоје куће, Гајо и Славка Лазић и др.
Филип Вишњић
Из Семберије Ñвога родног краја Филип Вишњић Ñе запутио по ÑрпÑким земљама налазећи Ñе Ñа Ñвојом војÑком и народом , Ñа војводама и кнезовима , Ñвештеницима и ратарима , Ñа газдама и Ñиротињом , Вишњић је поÑтао један од најпоузданијих и најреалнијих Ñвједока велике Карађорђеве буне , њених побједа и заноÑа , а и њених ÑлабоÑти и пораза у јеÑен 1813. године . И када је , пред Ñилом турÑком , а уз паÑивно и олако поÑматрање неколико моћних и ÑуÑједних хришћанÑких држава , након деветогодишње епопеје , поклекнула уÑтаничка и побуњеничка Србија , Филип Вишњић није Ñвоју Ñудбину одвојио од ње , нити Ñе уклонио из оне Ñтрашне избјегличке бујице која Ñе преко Подриња , ПоÑавља и Подунавља , Ñручила у Панонију . Живот је завршио као избјеглица, недалеко од Ñвога ÑемберÑког завичаја , из којега Ñу могли да допиру Ñамо крици и вапаји поробљеног ÑрпÑког народа .
GALERIJA "Milenko Atanacković
alerija "Milenko Atanackovic" u Bijeljini osnovana je 1985. godine. Tokom 2000. godine obilježeno je 20 godina svog postojanja. Galerija je za to vrijeme uspostavila kontakte i saradnju sa najznacajijim muzejima i galerijamana prostoru bivÅ¡e Jugoslavije do 1992. godine. Raspadom SFRJ Galerija je uglavnom saradivala sa ustanovama kulture Republike Srpske i Srbije i Crne Gore. Od 2005. Galerija je ponovo uspostavila saradnju sa relevantnim institucijama Bosne i Hercegovine, a želja nam je da uspostavimo saradnju i sa svim kulturnim insitutcijama sa prostora bivÅ¡e SFRJ.Od osnivanja do danas, u galeriji "Milenko Atanackovic" izlagali su brojni renomiranu umjetnici, medu kojima su: Vlaho Bukovac sa ucenicima, Sava Å umanovic, Omer Mujagic, Ljubomir Percinilic, BoÅ¡ko Karanovic, Mica Popovic, Emir Dragulj, Krsto HegeduÅ¡ic, Dževad Hozo, Paja Jovanovic, Nikola Gvozdenovic, Milorad Corovic, Milivoje Unkovic, Ratko Lalic, Ãorde Petrovic, Haim Pinto, BoÅ¡ko Kucanski i mnogi drugi...
1895.godine Mladi Milenko Atanacković obreo se u BeÄu u pripremnoj Å¡koli za akademiju za slikarstvo kod Äuvenog profesora slikarstva Shauer, a posle toga, skoro godinu dana, proveo je u slikarskoj radionici slikara Paje Jovanovića, gdje je stekao solidnu osnovu i obrazovanje za studije na slikarskoj akademiji u BeÄu, koju je upisao 1896.godine. Ta slikarska akademija u BeÄu ( Allgemeine Mallerchule) bila je tada Äuvena u Evropi i nedostižan san mnogih mladih umjetnika. Danas, kako se inaÄe predpostavlja, njegova djela nalaze se u raznim galerijama, muzejima i kod privatnih vlasnika u raznim mjestima - u Bijeljini, Å idu, Pljevljima, Beogradu, Rijeci Crnojevića, Sarajevu, Tuzli, i drugim mjestima. NajviÅ¡e radovaMilenka atanackovića Äuva se u Galeriji slika Bosne i hercegovine u Sarajevu.ZnaÄajno je reći da je u periodu izmeÄ‘u dva rata uradio ikonostase u crkvama u Bijeljini, Zagonima i Janji i da oni i danas predstavljaju velika djela koja drugi slikari njegovog vremena nikada nisu dostigli.
MUZEJ
Muzej "Semberija" osnovan je Odlukom SO Bijeljina 1970. godine , a sa radom je poÄeo dvije godine kasnije, 1972.god.U svom sastavu Muzej ima arheoloÅ¡ku, istorijsku i etnoloÅ¡ku zbirku koje imaju stalne izložbe i postavke. ArheoloÅ¡ka zbirka se kontinuirano bavi istraživanjem arheoloÅ¡kih lokaliteta na teritoriji opÅ¡tine Bijeljina, susjednih opÅ¡tina, a u novije vrijeme i na prostoru Vlasenice, Milića, Bratunca i Skelana. Muzej se bavi organizovanjem izložbi, ima aktivnu istraživaÄku i izdavaÄku djelatnost.
ISTORIJA:
Za Bijeljinu se može reći da je staro naselje koje je nastalo davno, joÅ¡ u mlaÄ‘em kamenom dobu oko pethiljadite godine stare ere. To je veoma stari grad - potiÄe joÅ¡ iz vremena poÄetka razvoja ljudske civilizacije. U okolini grada se nalaze brojni areheoloÅ¡ki lokaliteti iz mlaÄ‘eg kamenog doba.Ove prostore su nekad naseljavali Huni, Avari, Rimljani, MaÄ‘ari, Turci, Nijemci i drugi. DanaÅ¡nje ime grada je neÅ¡to mlaÄ‘e i vjeruje se da je nastalo krajem 14, vijeka, po bijeloj boji drveća ili oguljenih kora drveta koje su gledali karavani koji su se kretali moÄvarnim i Å¡umovitim predjelima od Save ka unutraÅ¡njosti Bosne. InaÄe danaÅ¡nje ime je zabilježeno u jednom dokumentu iz DubrovaÄkog arihiva 3.marta 1446.godine.Grad je potpao pod Tursku vlast prvi put 1521. godine. Ipak najveće razaranje grad je pretrpio 1716.godine kada ga je zauzela Austrijska vojska pod komandom princa Eugena Savojskog. Druga Turska okupacija grada bila je 1739.godine. Odlukom Berlinskog kongresa 1878.godine grad je posle Turske okupacije potpao pod vlas Austro-Ugarske monarhije i u sastavu te carevine ostao sve do kraja Prvog svjetskog rata kada je 1918.godine stvorena Kraljevina Jugoslavija.1995.godine stvorena je Bosna i Hercegovina kao samostalna država, potpisivanem dejtonskog sporazuma. Bijeljina je od tada u Republici Srpskoj koja je dio BiH.Evo kako je 1914.godine prve godien rata Srba protiv okupatora, opisao novinar i književnik, Egon KiÅ¡ koji je i sam bio oÄevidac dogaÄ‘ajakao vojnik: "Autom su dovezli jednog Srbina u vojno zapovjedniÅ¡tvo, nosio je uniformu Bosanske regimente. Mladić je -vele da je Srpski oficir- imao vezane oÄi. Na njegovom licu nije bilo nimalo zabrinutosti ni straha, iako je bilo jasno da će biti objeÅ¡en. Takvo sam odluÄno i ravnoduÅ¡no držanje vidjeo i kod jednog komite, koga su u lancima vezanog odvezli u žandarmerijsko zapovjediÅ¡tvo. Neće biti lak rat, kako smo to mislili, sa tim svijetom koji je spreman na smrt." Drugom prilikom je zapisao: "ÄŒitavo puÄanstvo je srbofilsko. U zatvoru se nalazi dvanaest uglednih ljudi. Jedan dio njih su popovi, a drugi evropski odjeveni ljudi, koji se brižno peru i Äiste zube. Svima im prijeti vjeÅ¡anje ako se desi ma i najmanji incident u vojsci."
RELIGIJA:
Bijeljina ima dragocjene spomenike duhovne kulture, crkve, manastire i bogomolje razliÄitih vjeroispovjesti.Na podruÄju Bijeljine i Å¡iroj okolini, nalayi se nekoliko manastira graÄ‘enih krajem XV vijeka ili kasnije, viÅ¡e puta ruÅ¡enih i ponovo podizanih, i uglavnom u cijelini ili djelimiÄno, obnovljenih u protekle dvije decenije......U Bijeljini se nalazi i jedna rimokatoliÄka crkva, 5 džamija i nekoliko bogomolja drugih vjeroispovjesti.Srpska pravoslavna crkvaRimokatolicka crkvaIslamska vjerska zajednicaJevrejska vjerska zajednica
МанаÑтир Св. ВаÑилије ОÑтрошки (Monastery Saint Vasilije OstroÅ¡ki)
MANASTIR TAVNA:Istorija Tavne
Postanak manastira se krije negdje u sjenkama daleke proslosti, prije sudbonosne kataklizme koja je zadesila srpski narod nastupanjem turskog ropstva. Narodno predanje, ne bez osnova, pipisuje njegov postanak vremenu Nemanjica, tacnije, vremenu kralja Dragutina koji je upravljao ovim krajevima i bio poznatiji kao ,,sremski kralj''. Tronoski i Pecki letopis govore da su ga podigli Dragutinovi sinovi Vladislav i Urosic. Danasnja crkva manastira Tavne, sagradjena na mjestu prvobitne crkve, svakako je starija od crkava ostalih manastira ovog kraja: Ozrena, Liplja, Vozuce i Gostovica. Pominje se vec u najranijim turskim poreskim defterima iz 1533. i 1548. godine, a od 1548. do 1586. pominje se izricito kao manastir.Manastir Tavna je stradao za vrijeme turske vladavine, ali je bio obnovljen pod vodjstvom hajduka. Narodno predanje obnovu pripisuje Starini Novaku, hajudkom harambasi iz druge polovine XVI vijeka i njegovom bratu Radivoju. Manastirska crkva bila je zivopisana freskama vjerovatno pocetkom XVII vijeka, jer skromni ostaci fresaka mnogo podsjecaju na freske manastira Zitomislica i Ozrena, koje su radjene u periodu od 1608.-1609. godine.Za vrijeme Karadjordjevog ustanka (1804-1813) bio je iguman u Tavni Jefto (Jeftimije) Pljeco, covijek sposoban i popularan. Kad je u Srbiji buknuo ustanak, pristadose uz njega i mnogi Bosanci iz ovog kraja. Kad su Turci razbili ustanike, vratise se bosanski ustanici u svoj kraj, ali posto nisu smjeli da se vrate kucama, krili su se po obliznjim sumama i kao hajduci branili narod od turskog zuluma. Kad su ovi hajduci doznali da je u manastiru Tavni zasjeo neki haraclija Kitovnica i da od naroda uzima veliki porez, da sirotinju kinji i muci, udari jedna ceta na manastir i pobije sve haraclije na celu sa Kitovnicom. Tada Turci iz okolnih sela napdnu na manastir, opljackaju ga i popale. Kaludjeri se razbjegnu. Bilo je to 1807. godine. Terk poslije ponovnog oslobodjenja Srbije vratio se iguman Jefto i 1814. obnovio svoj manastir. Neimar je bio Toma Milosavljevic. Medjutim, uskoro je doslo novo stradanje manastira Tavna kada ga je porobio Osman pasa. tada kaludjeri nisu napustali manastir, vec odmah su pristupili njegovoj obnovi.Manastir Tavna je tokom XVIII i XIX vijeka bio vrlo znacajno prosvetno sjediste u kome su se mladicim,koji bi isli za svestenicki poziv, obrazovali. U ovoj skoli su djeca ucila sve do 1966. godine, kada je skolstvo preslo u drzavne ruke.
U vrijeme bosansko-hercegovackog ustanka (1874. i 1875.) sklonila se u manastir jedna ceta koja je poslije teskih okrsaja dosa u manastir da vida svoje ranjenike. Doznavsi to, Turci napadaju manastir, sasjeku zatecene ranjenike, manastir opljackaju.Izmedju dva rata, manastir se dosta obnovio pod upravom arhimandrita Danila Bilbije. Ovdje su odrzana i dva velika sabora Hriscanske zajednice za cijelu Patrijarsiju.
Drugi svjetski rat je donio najvece razaranje manastiru Tavni. Ustase su u julu 1941. rastjerale i internirale kaludjere. Manastir je nekoliko puta bio bombardovan, a 1943. kada se u manastir skolonila jedna partizanska bolnica, ustaska vojska je zapalila konak. Tada je potpuno unistena biblioteka, stari spisi, a crkva je donekle ocuvana. Najveca zrtva bio je Zdravko Jovacnovic, koga su ustase streljali na vratima manastira. Na njegovom grobu pise: ,,Ubijen 1943. od ustaske plave divizije cuvajuci i braneci manastir.''
BANJA DVOROVI:
Banja Dvorovi nalazi se u sjeveroistoÄnom dijelu Republike Srpske izmeÄ‘u rijeka Drine i Save, u neposrednoj blizini Bijeljine.U Banji Dvorovi sa uspjehom se lijeÄe: svi oblici hroniÄnih reumatskih obolenja, hroniÄne ginekoloÅ¡ke bolesti, lumboiÅ¡ijalgije, lumbago, spondiloze, spondilitisi, sve rehabilitacione posttraumatske povrede ekstremiteta, psorijaze, neki oblici ekcema, dijabetesa, blage neuroze i hroniÄni gastritis.Posebni doživljaji za lovce i ribolovce. Hotelski smjeÅ¡taj visoke "B" kategorije sa 52 dvokrevetne sobe.
Sadržaj objekta :
#
bazen
#
sportski tereni
#
TV u sobama
#
aperitiv bar
#
obezbeđen parking