Osmo leto, pet avditorijev v Skofji Loki, 40 koncertov in stevilna zadovoljna publika: to je Grajski vitraz, kulturna znamka, ki ji zaupajo ljubitelji sirokega spektra kvalitetne glasbe.
Vitraz je ustvarila skupina mladih pod okriljem mladinskega Zavoda O, z namenom oziviti kulturno dogajanje v Skofji Loki, ki mu je ob izobilju srednjeveskega, liturgicnega in narodnozabavnega programa, kronicno primanjkovalo glasbenih dogodkov z repertoarjem zvrsti kot so jazz, sanson, etno...
Gre torej za izbor domacih in tujih izvajalcev nekomercialnega predznaka, katerih kvaliteta se ne prepoznava zgolj po trenutni popularnosti. Prireditve vselej odsevajo tudi predanost in ljubiteljstvo prostovoljnih organizatorjev, ki se odrazajo tudi v pozitivnih odmevih tako nastopajocih kot poslusalcev, ki v ta namen Skofjo Loko obiskujejo tudi iz krajev onstran meja.
Intimno vzdusje in specificna arhitektura stevilnih srednjeveskih grascin in objektov, ze dolgo predstavlja (predvsem v tujini) zavetisce za stevilne kulturne prireditve, ki iscejo svoj navdih v enkratnem in s svojevrstno mistiko prezetem okolju. Posledica tega je nedvomno konsenz med preteklostjo in sedanjostjo. Kjer so nekoc prepevali trubadurji, se hihitali dvorni norcki, danes iscejo svoj prostor sodobni avtorji, ki se s svojim izrazom in delom uspesno prelivajo med zidove te kulture.
Skofjeloski grad je s svojo pojavnostjo in markantno lego nedvomno eden izmed najvecjih simbolov srednjeveskega mesta, ki se je razvilo na sotocju Poljanske in Selske Sore. Se v preteklosti je predstavljal eno izmed sredisc raznolikega dogajanja, povezanega z razlicnimi aktivnostmi glede na aktualni cas.
Njegova specificna arhitektura in intimno vzdusje, ki se sprehaja med njegovimi zidovi, zagotovo odkrivata velik potencial ozivitve nekdanjega vrveza, prilagojenega casu v katerem zivimo. Praksa, ki se po evropskih grascinah (najlepsi primer je zagotovo Salzburg) izvaja ze kar nekaj desetletij, naj bi se koncno uveljavila tudi pri nas. Zagotovo v okolje Skofjeloskega gradu ni mogoce umestiti vsega, kar bi disalo po preteklosti, lahko pa je vanj vkljuciti mnoge sodobne projekte, ki se s svojim vidnim ali slisnim izrazom zlivajo s tem okoljem. Potrebno je bilo narediti logicni prerez in najti kompromis, kaj sodi v ta specificni prostor in kaj ne.
Tako ni mogoce prickovati kaksne zvocne avantgarde, ki svoj domicil isce med sodobnimi elektronskimi zvoki in je podprta z mocnim racunalniskim ritmom, prav tako ne ostre in hitre rock and roll glasbe z njenimi stevilnimi hibridi, lahko pa brez kakrsnihkoli zadrzkov vanjo vkljucimo stevilne akusticne in komorne zasedbe, katerih primarni zvoki so neposredno zliti s specificnim okoljem ali le temu prilagojeni. Rezultat ni se ena kulturna prireditev, ki bi zajela ozek krog poslusalcev, ampak prireditev, ki poleg osnovnih pogojev ozivljanja srednjeveskega prostora, s svojo sirino zabrise tudi medgeneracijske razlike.
S tem se ze v osnovi porusi stereotip, ki se ga navadno pripisuje mladi generaciji, ces, da je njihova kultura vezana le na hrup in stevilne ekscese in v osnovi vezana na »nejasno« upornistvo. Omenjeni projekt, ki ga je zasnovala skupina ljudi pod pokroviteljstvom Zavoda O, je nastal ravno na podlagi ideje, da je potrebno prikazati razlicne aspekte kulture in subkulture, s katerim je moc priblizati zvoke akusticne glasbe, pa naj jo izvaja alternativni ali popularni avtor, vsem, ki imajo glasbo radi in so dovzetni za stevilne eksperimente znotraj nje.
Prav tako projekt predstavlja enega izmed nacinov ozivitve grajskega dogajanja (nedvomno bi bilo potrebno vec takih in podobnih dejavnosti) in hkrati ljudem odpira aktualno alternativo prezivljanja prostega casa. Ideja torej obstaja, obstaja tudi volja nekaterih posameznikov, ki svoj prosti cas ze osmo leto namenjajo temu, da bi koncertne dejavnosti v Kapelci, Galeriji Loskega gradu in ostalih prireditvenih prostorih dobile svoj prostor med cim stevilcnejso populacijo. Nedvomno so k temu pripomogli tudi pozitivni odzivi stevilnih poslusalcev, ki so v preteklosti ze obiskali katero izmed koncertnih prireditev Grajskega vitraza, na Loskem gradu. Ravno ta pozitiven odmev je dal oblikovalcem programa dodaten motiv, da tudi v letosnji (ze osmi sezoni) pripravijo serijo atraktivnih koncertov. Vendar te ideje ostanejo prazne, ce ni neke splosne volje in podpore izkazane tudi s strani institucij, ki imajo moznost vleci zelo pomembne poteze in z njimi neposredno vplivati na celotno podobo kulturnega zivljenja.
Po teh uvodnih besedah, ki so vam naslikale sliko o projektu Grajski vitraz, vas z veseljem pozivamo, da namenite svojo pozornost tudi rezultatom nasega dela, hkrati pa vas vabimo, da se udelezite prireditev, ki jih kanimo pripraviti za vas v prihodnje in na ta nacin podprete kulturno-glasbeno pestrost loskega okolja, ki jo ponuja Grajski vitraz.
KAKO NAS NAJTI? (zemljevid starega mestnega jedra), Skofjeloski grad - st. 13 ~~~~~~~~~~