"The Windsellers. Musicians between the Country and the City" is a debut book of Adam Czech, a young Polish sociologist. It's the first Polish book concerning the history and social role of peasant musician. It's also an essay about the changes of folk music in the clash with modernization.
Czech confronts Polish traditional music with its Breton equivalent. The book won the Znaniecki Prize, funded by Polish Sociological Association to commemorate the best known Polish sociologist in the world - Florian Znaniecki.
But "The Windsellers" are not only an academic dissertation - it's also an essay written by a folk musician, so the "characters" are described in a vivid way...
Książka "Sprzedawcy wiatru. Muzykanci i ich muzyka między wsią a miastem" została napisana I-IV 2005. Ukazała się nakładem Wydawnictwa SCHOLAR w marcu 2008.
Można ją kupić tu (u wydawcy):
http://www.scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_c=1&a
mp;id_p=1796&
albo w jednym z kilkudziesięciu sklepów internetowych:
www....pl?yiB9D8zm
Polecam szczególnie zakupy w zaprzyjaźnionym portalu SERPENT.PL:
http://wsm.serpent.pl/sklep/albumik.php,alb_id,12441
Gadki z Chatki nr 74:
"Debiutancka książka Adama Czecha przynosi pierwsze w Polsce socjologiczne ujęcie gwałtownych przemian muzyki wiejskiej pod wpływem modernizacji. Nie jest to jednak typowo akademicka rozprawa o bezosobowych procesach i podlegających im anonimowych masach. Tytułowi muzykanci są tu przedstawieni jako osoby z krwi i kości, a autor podchodzi do nich z dużą dozą zrozumienia (sam od kilku lat związany jest z poznańską sceną folkową).
Adam Czech, wierny swojej macierzystej dyscyplinie nauki, nie stroni też od wycieczek w kierunku etnologii, historii czy muzykologii. Atutem książki jest również wykorzystanie nieznanej w Polsce literatury o muzycznej kulturze Bretanii. Praca otrzymała Nagrodę Znanieckiego, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne."
____________________________________________________________
_____
Z recenzji Antoniego Kroha:
"Trudno mi sprecyzować, czy jest to rozprawa socjologiczna, zbiór esejów, czy też po prostu ciekawa opowieść o mało zbadanej dziedzinie kultury polskiej XX wieku. Praca oryginalna, momentami odkrywcza; podejmuje temat z niekonwencjonalnego, frapującego punktu widzenia. Autor łączy erudycję i naukową dociekliwość z temperamentem pisarskim, co jak wiadomo w humanistyce współczesnej nie zdarza się zbyt często. Porównując muzykę ludową Polski centralnej i Bretanii, wysnuwa niebanalne wnioski, z którymi można się zgadzać lub nie, ale nie sposób przejść obok nich obojętnie. Lektura Sprzedawców wiatru wciągnęła mnie i sprawiła wiele radości.
Książka o wiejskich muzykantach jest również opowieÅ›ciÄ… o folklorystach, etnografach, dziaÅ‚aczach kultury, o niemożnoÅ›ci porozumienia „wsiowych†z „miastowymiâ€, nawet wówczas, gdy ci miastowi pochodzÄ… ze wsi. O tym, że tradycyjnej muzyki ludowej na papierze nutowym zapisać siÄ™ po prostu nie da oraz o wielu innych zagadnieniach, lokujÄ…cych muzykÄ™ w szerokim kulturowym kontekÅ›cie, na tle gwaÅ‚townych i dramatycznych przemian XIX i XX wieku."
____________________________________________________________ ______
Wypowiedź Andrzeja Bieńkowskiego:
„To, co dla mnie w Pana pracy jest najważniejsze, to dobre pokazanie wielkiego chaosu wokół pojęcia kultury między wsią a miastem. Erudycyjnie wybrane przez Pana przykłady dobrze ten mętlik pokazują. "
____________________________________________________________ ______
Polskie Towarzystwo Socjologiczne:
"Atutem pracy jest nie tylko oryginalna analiza z pogranicza socjologii, etnografii i muzykologii, ale również styl pracy, wskazujący na talent literacki Autora."