Koncepcja myspace.ldz zaklada wykorzystanie gablot wystawienniczych obecnych najczesciej w sródmiejskich bramach, jako miejsca, w którym prezentowana jest sztuka. Projekt ma na celu wytworzenie kontaktu miedzy ludzmi a przestrzenia ich codziennego zycia, przestrzenia, w której sie poruszaja. Dzieki temu dochodzi do dialogu pomiedzy tymi dwoma zjawiskami, ponadto wprowadzenie w kontekst publiczny sztuki wzmaga zainteresowanie nia publicznosci oraz niweluje tak istotna bariere w jej percepcji jaka stwarza konwencjonalna, tradycyjna przestrzen galerii.
W obliczu zalewajacych nas, wszechobecnych reklam, gabloty staly sie czyms z pozoru anachronicznym i niepotrzebnym. Ale wlasnie to, iz sa znakiem minionej epoki stanowi o ich unikatowosci, takze w skali kraju, gdyz sa charakterystycznym elementem architektury naszego miasta.
Celem projektu jest zatem takze zmiana negatywnego na pozytywne – nadanie nowej, lepszej wartosci temu, co z pozoru juz dawno ja stracilo. Nalezy przy tym dodac, iz gablotki, o których mowa sa tylko jednym z kilku tego typu elementów struktury miejskiej Lodzi – elementów zapomnianych, a jednak wciaz obecnych. Swiat sie zmienia, ale nalezy pamietac, ze jego obecny ksztalt to pomieszanie starego i nowego. Zjawiska te wspólistnieja, co takze stanowi o ich wartosci.
REALIZACJA I PRZEBIEG
Projekt ruszy w pazdzierniku 2007. Planowane jest wykorzystanie okolo 30 – 40 gablotek (w zaleznosci od liczby udostepnionych), z których kazda przypadnie na jednego artyste. Ich lista wraz ze zdjeciami pojawi sie na stronie, gdy juz ja skompletujemy i wówczas artysci beda mogli wybrac sobie wlasna i „zaklepac†ja. Co do uczestników, naleza oni w wiekszosci do mlodej lódzkiej sceny artystycznej, jednakze zainteresowanie projektem wyrazili takze twórcy spoza Lodzi, a nawet Polski. Wspólprace nawiazaly osoby z Wroclawia, Poznania i Warszawy oraz z Lizbony i Kopenhagi. Prace które powstana beda mialy charakter róznorodny i uwzgledniajacy takze inne niz lódzkie spojrzenie na problem. Mozna spodziewac sie rozwiazan unikatowych, oryginalnych ze wzgledu na szczególny charakter miejsca (miejsc), gdzie beda powstawaly i róznorodnosc osobowosci artystycznych. Dodatkowym elementem projektu beda mapki, na których beda zaznaczone poszczególne gabloty biorace udzial w projekcie. Nie tylko ulatwi to publicznosci dotarcie do prezentowanych prac, ale takze zmieni cale wydarzenie w rodzaj wedrówki po czesto nieznanych jeszcze zakamarkach miasta, poszukiwania i tajemnicza wycieczke. Bedzie sie mozna w nie zaopatrzyc w galeriach, kinach, klubach i kawiarniach, na lódzkim ASP itd. Szczególowa lista miejsc pojawi sie gdy bedziemy juz znali dokladna liczbe osób i miejsc zaangazowanych w projekt. W trakcie akcji bedzie mozna takze zaopatrzyc sie w katalog, bedacy jej dokumentacja.
PATRONI MEDIALNI/MEDIA PATRONAGE