About Me
/// Opis organizacije
Udruženje gradana „Košnica“ osnovano je 16. oktobra 2005. godine u Novom Sadu, kao humanitarno, nestranacko, nevladino i neprofitno udruženje gradana, ali svoje akcije održavalo je daleko pre formalnog ozvanicenja. U fazi osnivanja aktivno je bilo ukljuceno 10 volontera iz SCG. Cilj udruženja je naucno i strucno istraživanje u oblasti sporta i rekreacije, edukacija i razvijanje svesti o znacaju fizicke aktivnosti za psihofizicko zdravlje coveka i njegovog znacaja za društvenu sredinu, kao i organizovanje drugih vidova kulturnih manifestacija u cilju podizanja kvaliteta života.
„Košnica“ održava saradnju sa sledecim organizacijama: NVO PLANET ART Užice, Osnovna škola „Sveti Sava“ Novi Sad, Decje selo Dr „Milorad Pavlovic“ Sremska Kamenica, Studentski kulturni centar Novi Sad, Fakultet za fizicku kulturu Novi Sad, Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu, Udruženje gradana „Prevent“, Kulturni centar „Gradilište“, Ekološko udruženje „Josif Pancic“, Volonterski centar Vojvodine, Vojvodanska banka, Plivacki klub Vojvodina, Cross radio... Saradnja u organizovanju kampova i radionica, obuke plivanja i klizanja, organizovanju humanitarnih koncerata i akcija.
/// Dosadašnje aktivnosti
U 2003. godini
Prva akcija “Košnice†izvedena je u klubu “Piping†12. januara 2003. godine, kada je organizovan dobrotvorni koncert za decu iz prihvatilišta u ulici Zmaj Ognjena Vuka u Novom Sadu. Od sredstava koja su tada prikupljena, kupljeni su školski pribor, novogodišnji i rodendanski pokloni, uz velike kolicine slatkiša.
U 2004. godini
Decembra 2004. u klubu „Gradilište“ u Novom Sadu, „Košnica†je organizovala humanitarni koncert za decu iz Decijeg sela u Sremskoj Kamenici, na kome je nastupilo pet manje afirmisanih novosadskih i beogradskih rok bendova. Od sredstava koja su obezbedena, kupljen je „kucni bioskop“ (DVD dolby surround player i 5.1 zvucni sistem) i placeni termini za tromesecnu obuku klizanja (koju je vodio prof. Dr Miodrag Tumin sa Fakulteta za fizicku kulturu u Novom Sadu). Deci je organizovana novogodišnja predstava, uz sportsko-muzicki program i brojne slatke poklone.
U 2005. godini
U februaru i martu 2005. godine „Košnica“ je, u saradnji sa Studentskim kulturnim centrom Novi Sad i Udruženjem za borbu protiv narkomanije „Emprona“, organizovala akciju „Pusti glas“. U sklopu ove akcije u pet gradskih klubova organizovane su „unplugged“ svirke novosadskih bendova, sa ciljem da se javnosti skrene pažnja na problem narkomanije u društvu, posebno medu omladinom.
Pocetkom juna 2005. godine u klubu „Trema“ organizovan je koncert sa ciljem da se prikupe sredstva za organizaciju sportsko-ekološkog kampa na Begeckoj jami, u kome su ucestvovala deca iz Decijeg sela u Sremskoj Kamenici.
Pocetkom avgusta 2005. organizovan je sportsko-ekološki kamp na Begeckoj jami, u kome su ucestvovala deca iz Decjeg sela u Sremskoj Kamenici. Kamp je organizovan uz pomoc Fakulteta za fizicku kulturu Novi Sad, Prirodno-matematickog fakulteta iz Novog Sada, Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu i brojnih volontera. U kampu koji je trajao 6 dana boravilo je 16 mališana kojima je to bilo jedino letovanje te godine. Program kampa obuhvatao je malu školu plivanja, odbojke, fudbala, igara bez granica, predavanja na temu ekologije i zaštite životne sredine kao i radionice za pravljenje kucica za ptice, koje su kasnije postavljene u neposrednoj blizini kampa koji se inace nalazi u parku prirode drugog stepena zaštite. U organizaciji kampa ucestvovalo je preko 10 volontera, a gostovali su predavaci sa Prirodno matematickog fakulteta u Novom Sadu.
U julu 2005. godine „Košnica†i SKC Novi Sad organizovali su akciju „Dan slatkiša†u šest popularnih novosadskih lokala. Posetioci su u specijalne kutije ostavljali slatke poklone namenjene deci iz Decjeg sela u Sremskoj Kamenici, kao i malim pacijentima koji se nalaze u Decjoj bolnici u Novom Sadu. Posle nekoliko dana deca iz Decjeg sela su svojim drugarima u Decjoj bolnici, uz prikupljene slatkiše, poklonila umetnicku sliku uz program specijalne animatorske grupe.
Udruženje gradana „Košnica“ i SKC Novi Sad organizovali su 22. novembra akciju „Jedan dan mogu. A ti?“, sa ciljem da se prikupe sredstva za obuku dece-neplivaca iz Decijeg sela. Na koncertu grupa „Plug and Play“ i „Del Arno Bend“, koji je te veceri održan u klubu „Trema“, prodato je 805 ulaznica i ukupni prihod akcije prešao je 200.000 dinara. Obuka neplivaca bila je sprovedena uz pomoc clanova plivackog kluba „Vojvodina“.
U 2006. godini
U februaru 2006. godine zapoceta je akcija „Pusti glas 2“, kako bi se skrenula pažnja na problem nedostatka sportske sale u školi „Sveti Sava“. Postojeci prostor bi uz pomoc prikupljenih sredstava bio adaptiran i mališanima bi se na taj nacin omogucilo da pohadaju casova fizickog vaspitanja, koje u ovom trenutku uopšte nemaju. I ove godine akcija se odvija kroz serijal koncerata kako novosadskih tako i bendova iz drugih gradova, u razlicitim klubovima. U sklopu ove akcije, tokom februara i marta osam novosadskih bendova sviralo je u cetiri manja kluba u gradu, 1. aprila održan je koncert beogradskog benda „Block Out“ na „Gradilištu“, dok su 23. aprila gosti iz Zagreba „Goran Bare i Placenici“ svirali u klubu „Trema“. Akciju „Pusti glas“ podržalo je i dvadesetak novosadskih kafica koji dnevni prihod od svake prve kafe naplacene u smeni usmeravaju na jedinstveni žiro racun posvecen ovoj akciji.
Održavanje Svetskog prvenstva u fudbalu „Košnica“ je obeležila u kafe bašti „Oblomov“ organizovanjem turnira u stonom fudbalu za muške i mešovite ekipe (17. juna) kao i turnira u fudbalu na konzoli (Sony Play Station) i PC-u (1. jula). Igrao se Pro Evolution Soccer/Winning 11 (Sony) i Fifa World Cup 2006 (PC), a najzanimljiviji mecevi prenošeni su na video bimu. Takmicari na ovim turnirima placali su kotizaciju u iznosu od 200 dinara i sav prikupljeni novac uplacen je u fond akcije „Pusti glas“. Nešto kasnije, 16. jula, održana je biciklisticka trka „Jubilarna trka Oblomova“ u isto vreme dok se na Begeckoj jami održavao drugi sportsko-ekološki kamp, koji je trajao deset dana od 12. do 22. jula. Ove godine osim dece iz Decijeg sela, gosti kampa bili su i mališani iz mesta Štrpce sa Kosova. U kampu je organizovana obuka neplivaca, organizovana je vožnja Dunavom u saradnji sa Recnom ratnom mornaricom, slikarska i vajarska radionica, sportske aktivnosti (košarka, fudbal, kapuere, plivanje), škola fotografije, upoznavanje ekološke sredine.