GRAAL profile picture

GRAAL

GRAAL

About Me


DRAMAT W TYBECIE – DZIALAJ TERAZ! wiecej
SYLWESTER-III GARAZ FESTIWAL wiecej
PREMIERA PLYTY
GRAAL
Live in BOHEMA
(Biodro Records, BRCD 017)
NAGRANO 11 SIERPNIA 2005 W JAZZ CLUBIE BOHEMA W OLSZTYNIE
ANTONI GRALAK - tr
LOCKO RICHTER - bass
AREK SKOLIK- dr
BRONEK DUZY- puzon
ALEK KORECKI- sax
WLODEK KINIORSKI- sax
MATEUSZ POSPIESZALSKI- sax
PIOTR WOJTASIK tr

Mastering - Piotr Pawlak
Mix- Antoni Gralak
Realizator nagran – Radio Olsztyn
Foto- Jacek Poliwko
Proj. graf. - Dorota Jablonska
1. Pepesza 2: 32
2. Gruba Berta 5:00
3. Chudy 3: 37
4. Mantra 8: 54
5. Marsz a masz 1: 45
6. Pogrzeb Ka-cyka 4: 36
7. Na siedem 3; 52
8. Hymn Czestochowa 2: 50
9. O dza dzamba 2: 58
10. Bibianko Federiko 3: 44
11. Lester 6: 24
12. Tequila bum- bum 5: 37
"Live In Bohema" to piata z kolei plyta GRAALA, kolektywu prowadzonego przez czestochowskiego trebacza ANTONIEGO GRALAKA . Tym razem zespol, poszerzony do oktetu i zarejestrowany podczas koncertu w olsztynskim klubie BOHEMA , ujawnia swoj nietuzinkowy, sceniczny temperament. Do starego skladu dolaczyli WOJTASIK , KORECKI , KINIORSKI i DUZY , swietni instrumentalisci sredniego pokolenia polskich jazzmanow. Konfiguracja nazwisk przypomina nieco slynna orkiestre Young Power, choc muzyka oktetu kieruje sie w strone free jazzu zabarwionego nuta marszowej ludycznosci. Niniejsza plyta, wydana przez powracajaca do gry, trojmiejska wytwornie plytowa BIODRO RECORDS , to energetyczne spotkanie jazzowego z etnicznym, profesjonalnego z radosnie i beztrosko jarmarcznym.
Tymon Tymanski
Graal - Live In Bohema
RECENZJA NOWEJ PLYTY GRAALA, JAZZ FORUM,wrzesien 2007
Wspanialy koncert odrodzonego, osmioosobowego Graala, w którym spotykaja sie prawdziwe tuzy pierwszego (mówiac w uproszczeniu - postpunkowego) pokolenia polskiego off-jazzu.
Realizowane cwierc wieku temu projekty takich muzyków, jak dowodzacy ta ekipa Antoni Gralak czy Wlodzimierz Kiniorski, byly bezprecedensowymi w skali kraju manifestami twórczej wolnosci.
Laczac jazzowa improwizacje z rockowe ekspresja, tradycja ludowsc i etniczna, a w zasadzie wszystkim, co wydawalo im sie kreatywne, co nioslo odpowiedni-- energis, wcielali w zycie, na polskim gruncie pomysly pod wieloma wzgledami analogiczne do tych, jakie artysci wczesnego downtownu podjeli na gruncie amerykanskim.
A zarazem, do pewnego stopnia, utorowali sciezke yassowi.
Takie grupy, jak Young Power, Tie Break czy wlasnie (powstaly nieco pozniej, juz w latach 90.) Graal, nigdy nie zyskaly naleznego im uznania i popularnosci, które byly udzialem yassu.
Przyczyn jest zapewne kilka - w najwizkszym skrócie: czasy byly wyjatkowo nieprzychylne, establishment hermetyczny i niezyczliwy, a ponadto artysci ci unikali autodefinicji i dorabiania ideologii do swych dzialan , przez co nie zdolali wykreowaz "zjawiska" (jak yass), które mogloby zaistniec w swiadomosci sluchaczy.
Niniejsza plyta prezentuje oktet podczas koncertu - co pozwala w pelni docenic jego charyzme.
Charakter muzyki okresla zmasowany atak szedciu deciaków.
Muzycy podaja potezne, soczyste riffy, napedzane wysmienita, harmolodyczno-groove’owa sekcje Skolik-Richter.
W ich skotlowanych improwizacjach tkwi niepohamowana zywiolowosc, witalnosc, drapieznosc, jest niesamowity dramatyzm i nieco nostalgii, a z drugiej strony lekkosc i humor.
Same tematy bywaja wrecz skoczne - odwoaujac sie do typowych dla Gralaka ludycznych, by nie rzec, jarmarcznych inspiracji.
W momentach, gdy dochodza one do glosu, zespól jakby przywoluje nowoorleanskie korowody przez pryzmat rodzimego folkloru - i wypada o niebo bardziej porywajaco, niz twórczosc uladzonych, efekciarskich amerykanskich formacji uwspólczesniajscych ekspresje marszowych orkiestr - jak Dirty Dozen Brass Band czy Rebirth Brass Band (a przede wszystkim wiecej mamy tu atmosfery uniesienia, a zarazem iscie szalenczej celebry).
... Z kolei transowy dryf, gardlowe, hipnotyzujace wokalizy, chocby w utworze zatytulowanym - nomen omen - "Mantra", czy tez ekstatyczne zawolania, nadajac muzyce niemal rytualnego charakteru.
W zasadzie to caly wystep grupy jawi sie jako swoiste spotkanie rytualu z karnawalem, co wpisuje sie w szlachetna jazzowa tradycje (która najgenialniej urzeczywistnia sis na gruncie chicagowskiej Wielkiej Czarnej Muzyki) i wypada przekonujaco jedynie w przypadku artystów o autentycznej duchowej sile i przekonaniu do swej wizji.
Choc sadów inspiracji Graala mozna by szukac u wielu jazzowych znakomitosci, to nie ulega watpliwosci, ze poetyka formacji, jest ze wszech miar indywidualna, niepodrabialna - i m.in. w tym tkwi jej wielka moc.
Brawurowy koncert, udowadniajacy, ze panowie, mimo uplywu lat, nie stracili nic ze swej charyzmy!
MIEDZY ZABAWA A IMPROWIZACJA - RECENZJA KONCERTU GRAALA

Gdy zechca, zagraja marsza albo muzyke rodem z ulicznej fiesty. Po to, by zaraz skrzyzowac ja z improwizacjami w duchu free. Gdy publicznosc domaga sie bisu, zagraja na szesc instrumentów detych, stojac juz niemal w zamkowym korytarzu.

Po nagraniu w latach 90. czterech plyt zespól ten zawiesil na pewien czas dzialalnosc. Teraz, powiekszony, wrócil na scene i dal w piatkowy wieczór koncert na zamkowym dziedzincu. W skladzie znalezli sie muzycy znani i cenieni nie tylko na off-jazzowej scenie: Ziut Gralak, Mateusz Pospieszalski, Wlodzimierz Kiniorski, Aleksander Korecki, Bronislaw Duzy, Piotr Wojtasik, Locko Richter i Arek Skolik. Z cala pewnoscia nie zawiedli sluchaczy, dajac im spora dawke energetycznej, a przy tym madrej muzyki.
Powiedziec mozna, ze Graal w pewnym sensie wrócil do zródel jazzu - jako muzyki pozbawionej koturnów i patosu, wchodzacej w bezposredni kontakt ze sluchaczem. Muzyki otwartej, rozkolysanej, ludycznej, a jednoczesnie chropowatej i nieupiekszonej. Waznym kontekstem ich muzykowania jest tez tradycja jazzu niepokornego, poszukujacego, free i awangardy. Zreszta gdzies nad scena unosil sie chyba duch Ornette Colemana i Dona Cherry’ego. Oto wiec quasi marszowe tematy czy wrecz echa ludycznej fiesty co chwila przelamywane byly elementami kolektywnej improwizacji. A co najwazniejsze, muzyka kipiala wrecz pozytywna energia, która udzielala sie publicznosci.
Ciekawie zespól prezentowal sie na scenie od strony wizualnej. Po lewej stronie - saksofonisci: Pospieszalski-baryton, Kiniorski-tenor, Korecki-alt, po prawej - dete blaszane: Duzy-puzon, Wojtasik-trabka, Gralak-trabka piccolo i tuba, posrodku - sekcja rytmiczna: Richter-bas i Skolik-perkusja. Ten sceniczny uklad nadawal tez rytm granej muzyce. A instrumentalisci wzajemnie uzupelniali sie i wspierali w partiach solowych. Za tematy posluzyly kompozycje Gralaka z czasów "starego" Graala, ale o ilez potezniej i barwniej tym razem zabrzmialy. I staly sie pretekstem iluz fascynujacych improwizacji. Zreszta widac bylo i slychac, jak samych grajacych ta muzyka cieszy, kiedy dajac sobie znaki grali napredce wymyslone wspólne frazy, gdy saksofonisci albo "sekcja blachy" wlaczali sie w muzyczna akcje. Byly tez wedrówki po scenie, zamiany miejsc przy mikrofonach etc., i to tez w kontekscie nieustannego improwizowania. Choc dodac trzeba, ze dobre wrazenie robily tez partie aranzowane.
Przed dwiema dekadami nalezeli do grona muzyków niechcianych przez wielu na jazzowej scenie. Dzis mimo uplywu lat nadal maja w sobie mlodziencza niefrasobliwosc i wdziek, a do tego doswiadczenie, umiejetnosci i zdolnosc wspólnego budowania muzycznej przestrzeni. I jest w ich graniu obok zartu i chwil szalenstwa równiez wazny kontekst duchowy.
Czlonkowie Graala dali w Poznaniu piekny, ozywczy koncert.
Tomasz Janas 15-08-2005, Gazeta Wyborcza
DISCOGRAPHY“Graal” Polonia Records 1996

Line-up: ANTONI GRALAK-trumpet, LOCKO RICHTER-bass, AREK SKOLIK-drum, STASZEK SOJKA-violin, WLODEKKINIORSKI-saxophone, trumpet
“Graal 2” Polonia Records 1997

Line-up: ANTONI GRALAK-trumpet, LOCKO RICHTER-bass, AREK SKOLIK-drum, WLODEK KINIORSKI-saxophones,STASZEK SOJKA-violin.
“Darmozjad” Polonia Recrods 1997

Soundtrack from “Darmozjad polski” directed by Lukasz Wylezalek – rewarded during Festiwal PolskichFilmów Fabularnych in Gdynia 1997
Line-up: ANTONI GRALAK-trumpet, trombone, drum, LOCKO RICHTER-violin, AREK SKOLIK-drum, WLODEKKINIORSKI-saxophones, JANUSZ YANINA IWANSKI-guitar, MATEO POSPIESZALSKI"TRUSKAFKI" Polonia Recrods 1999

Line-up: ANTONI GRALAK-bass trumpet, LOCKO RICHTER-bass, AREK SKOLIK-drum,MATEO POSPIESZALSKI-saxophone, vocal, PRZEMEK GREGER-guitar, JACEK BIELENSKI-vocal"LIVE IN BOHEMA " Biodro Recrods 2007

Line-up: ANTONI GRALAK – trumpet, LOCKO RICHTER – bass, AREK SKOLIK – drum, BRONEK DUZY – trombone,ALEK KORECKI – saxophone WLODEK KINIORSKI – saxophone, MATEUSZ POSPIESZALSKI – saxophone PIOTR WOJTASIK – trumpet
BIOGRAPHY
ANTONI GRALAK - trebacz, kompozytor, producent muzyczny
Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Swoja trabka nadal szlif najwazniejszej sciezce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyla do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz blizszych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo . Slawe zdobyl jako wspóltwórca potegi jazz-rockowej formacji TIE BREAK , która zalicza sie do waskiego grona kultowych polskich grup muzycznych.
Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe
Ceniony muzyk sesyjny wspólpracuje z czolówka jazzowej sceny i wieloma gwiazdami. Zwiazany ze scena drum’ bassowa. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.
Pomimo sukcesu TIE BREAK zdecydowal sie na kariere solowa.
Jego plyty, szczególnie GRAAL nalezy zaliczyc do najbardziej interesujacych kreacji w stylu, który w duzym uproszczeniu mozna okreslic jako free jazz. Podobnie jak kiedys, tak i teraz przeciera nowe szlaki.
Projekt o nazwie YeShe jest próba przeniesienia drum’n’bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas glównie z kultura klubowa na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki.
W 1999 roku zalozyl pracownie Jasnachmura (obecnie Fundacja Wspierania Kultury ), gdzie realizowane sa projekty multimedialne, filmowe, kreowanie wizerunku w sieci, koncerty i festiwale. (animowany film pt. „Truskafki” , multimedialny projekt YeShe , festiwal muzyczny Garaz , strony www: Graal , YeShe , Tie Break , Soyka , Sfora , Woo Boo Doo , filmy muzyczne , videoklipy )
Wspólpracowal i nagrywal z wieloma artystami m.in.: Twinkle Brothers, Rap, Voo Voo , Automatik , Soyka , Justyna Steczkowska , Jass Tri , Universal Supersession , Wilki , Raz Dwa Trzy , Nick Cave , Dede Bridgewater , Andrzej Smolik , Masala Sound System , Tymanski Yass Ensamble , Swietliki , Czarne Ciasteczka , Habakuk.
MUZYKA FILMOWA, TEATRALNA"Lekcja"- "LEKCJA" Eugene Ionesco., re--. Witolda Szymczyk, muz. Antoni Gralak
"DARMOZJAD POLSKI" rez. Lukasz Wylezalek - Film nagrodzony Nagroda Specjalna Jury XXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni muz. Antoni Gralak
LOCKO RICHTER- bass, multi instrumentalista
Niemiecki, awangardowy muzyk, który osiadl w Czestochowie, znany w naszym kraju ze wspólpracy z zespolami SOYKA TRIO PLUS, Graal, Tie Break i wiele innych. Na niemieckiej scenie muzycznej wystepowal m.in. z legendarnym zespolem Embryo, jazz - rockowym Missus Beastley (lata 70’), blues - rockowym B.A.M. oraz L. Richter Agreement.
AREK SKOLIK- perkusista jazzowy, kompozytor
Wspólpracowal i nagrywal ze Stanislawem Soyka, JMTRIO - Joachima Mencla, TYMANSKI ENSAMBLE BAND, JERZY MILIAN STICKS QUINTET, J.MUNIAK, J.PTASZYN WRÓBLEWSKI, JOACHIM MENCEL, KAROL WHITE, ANTONI ZIUT GRALAK, MACIEJ SIKALA, PIOTR WOJTASIK, LESZEK MOZDZER, TOMASZ SZUKALSKI, T.GRZEGORSKI, M.ADAMCZAK, MIECZYSLAW SZCZESNIAK, LORA SZAFRAN I Wieloma Innymi Znakomitymi Muzykami Polskimi. Autorski Projekt I Plyta CHECKMATE TRIO [NOT TWO] I CHECKMATE QUINTET [NOT TWO]
BRONISLAW DUZY- instrumentalista, aranzer, kompozytor
Wykladowca Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie puzonu. Od ponad 20 lat na scenie jazzowej. Uhonorowany stypendium im. K. Komedy. Od 1987 r. znajduje sie na szczycie organizowanej przez "Jazz Forum" ankiety "Jazz Top" w kategorii puzonu. Wspólpracowal i wydal plyty m.in.: "Sesja 80", "Free Cooperation", "Pick up", "Twinkle Brothers" "Irek Dudek - Blues Band i Symfonic Blues", "Young Power", "Priest and Big Cork", Janem „Kyksem” Skrzekiem, a takze z Jorgosem Skoliasem i Bogdanem Preczem.Pisze i realizuje muzyke do filmów dla TVP m. in.: „INNI” - Rez. Gwidon Cal, „ZOSTANIE LEGENDA” Rez. Maciej Pieprzyca, „INFERNO” - ” Rez. Maciej Pieprzyca oraz monodramu „Kamien. Rzecz o Edycie Stein”
MATEUSZ POSPIESZALSKI– sax
Producent, aranzer, kompozytor, saksofony, flet, klarnet basowy, instrumenty klawiszowe, akordeon, spiew. Wspólpracowal z wieloma formacjami jazzowymi. Producent plytowy m.in. Justyny Steczkowskiej, Anny Marii Jopek i inni. muzyka filmowa: „Balanga”, „Goracy czwartek”, ”Farba”, ”Sezon na leszcza”
PIOTR WOJTASIK- tr.
Trebacz jazzowy, absolwent Wydzialu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzyczne w Katowicach. Zaczynal od wystepów z New Presentation Wojciecha Niedzieli. W 1990 r. nagral pierwsza autorska plyte „Piotr Wojtasik”. Drugi album „Lonely Town”, nagrany przez Wojtasika cztery lata póLniej, zostal uznany za plyte roku w ankiecie „Jazz Forum”. Wspólpracowal z saksofonista Billy’m Harperem (plyta "The Quest"), legendarnym kontrabasista Busterem Williamsem, z Piotrem Baronem przy „Bogurodzicy” oraz z Davidem Liebmanem, Ronnie’em Burrage’em, Clarencem Seaya’a i Leszkiem Mozdzerem przy nagrywaniu plyty „Hope”. Wspólpracuje z wieloma instrumentalistami i zespolami jazzowymi w kraju i za granica. Udzial w licznych nagran plytowych, radiowych i telewizyjnych. Wykladowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Laureat "Fryderyków" za 2003 r.w kategoriach album roku i muzyk roku.
WLODZIMIERZ KINIORSKI- kompozytor, saksofonista, multi-instrumentalista
Jeden z najbardziej poszukujacych polskich muzyków ostatniej dekady. Kojarzony zwykle z jazzem, czesto siega po elementy innych stylistyk (najczesciej tych ocierajacych sie o brzmienia etniczne), tworzac muzyke naznaczona bardzo indywidualnym pietnem. Tak tez jest w przypadku jego ostatniej produkcji, plyty "Bezczas". Zdobyl szereg nagród jako solista i czlonek zespolów jazzowych na festiwalach i konkursach (Jazz nad Odra, Jazz Juniors, Konkurs im. Krzysztofa Komedy). Nagrywal plyty i koncertowal m.in. z Normanem Grantem, Sony Robertsonem, Twinkle Brothers, Trebunie Tutki and Kinior Orchestra, Young Power, Free Cooperation, Tie Break, Paff, Izrael, Mamadou Diouf and Kinior Orchestra, KI-NO (Kinior-Nowakowski), Plastic Bag, Graal, , Derek Fevrier, Bob Stewart, Stanislaw Sojka, Grzegorz Ciechowski, Tomasz Stanko Skomponowal muzyke do filmów dokumentalnych m. in. „Dalaj Lama", "Zdzislaw Beksinski", "Andrzej Strumillo" (rez. by J.Jo--wiak) Wspólpraca z teatrami: Teatr Klinika Lalek - Wolimierz, Teatr Performer - Zamosc, Teatr Bukleina - Kraków, Teatr im. Witkacego - Zakopane, Teatr Powszechny - Warszawa, Teatr Tanca – Poznan; Teatry w : Kielcach, Radomiu, Gliwicach, Katowicach , Gdansku; Teatr TV
ALEKSANDER KORECKI- saksofon altowy
Absolwent PWSM we Wroclawiu. w 1980 roku zdobyl III nagrode indywidualna na festiwalu Jazz nad Odra. W 1981 uzyskal stypendium im. Krzysztofa Komedy. Wspólpracowali nagrywal: RE,Jumbo Jazz Band, Duet 46,Sesja 80 Acoustic Action, Strajk 80, Moko, Tie Break, Pick Up, Priest and Big Cork, Big Band Ireneusza Dudka, Shakin’Dudi, DDD ,Robert Janowski, Martyna Jakubowicz, Free Cooperation, Young Power, Wilki, Dzem, The Things, Tilt, Brygada Kryzys,Immanuel,Daab, Dziady Zoliborskie, Elektryczne Gitary, Z Calym Szacunkiem Dzika Swinia, Jawor, The Kuflers, Graal)

My Interests

Music:

Member Since: 10/23/2006
Band Website: graal.art.pl
Band Members:
Projekt GRAAL jest jednym z dwoch glównych autorskich projektów ANTONIEGO GRALAKA.Po nagraniu w latach 90- tych czterech plyt zespól ten zawiesil na pewien czas dzialalnosc.
Teraz, powiekszony, wrocil na scene, Graal w pewnym sensie wrocil do zródel jazzu - jako muzyki pozbawionej koturnów i patosu, wchodzacej w bezposredni kontakt ze sluchaczem.
Muzyki otwartej, rozkolysanej, ludycznej, a jednoczesnie chropowatej i nieupiekszonej. Waznym kontekstem ich muzykowania jest tez tradycja jazzu niepokornego, poszukujacego, free i awangardy.
Oto wiec quasi marszowe tematy czy wrecz echa ludycznej fiesty co chwila przelamywane elementami kolektywnej improwizacji.
A co najwazniejsze, muzyka kipi pozytywna energia, która udziela;a sie publicznosci.
Sklad zespolu to czolowka polskich muzykow improwizujacych, od lat z wielkim sukcesem dzialajaca na scenie muzycznej. wiecej

SKLAD KONCERTOWY

Antoni Gralak tr, tb Bronek Duzy- trombone Alek Korecki- sax Wlodek Kiniorski- sax Mateusz Pospieszalski- sax Piotr Wojtasik- tr Tomek Les- gr Przemek Borowiecki- dr Adam Stodolski- double bassv-dj jasnachmura

Graal & Klinika Lalek z Wolimierza

Graal, Live in Bohema 2007

Truskafki, Party 1

GRAAL_koncert w Andrychowie_2005_cz.1

GRAAL_koncert w Andrychowie_2005_cz.2

GRAAL_koncert w Andrychowie_2005_cz.3

Influences:
www.myspace.com/antonigralak

www.myspace.com/bandyeshe

Record Label: BIODRO RECORDS
Type of Label: Indie