About Me
Др Радован Караџић је политичар и бивши предÑедник Републике СрпÑке. По занимању је пÑихијатар а бави Ñе и књижевношћу (добитник је књижевне награде удружења руÑких пиÑаца Михаил Шолохов за 1994. годину). Хашки трибунал је 1995. године подигао оптужницу против њега. Радован Караџић је био у бекÑтву од 1996. године до 21. јула 2008. године када је ухапшен у Србији.
Рођен је 19. јуна 1945. у дурмиторÑком Ñелу Петница, код Ðикшића. Отац Вуко био је занатлија, обућар и кројач. Свирао је гуÑле, двојнице и дипле. Караџићи Ñу пореклом Ñа КоÑова и Метохије, потом Ñу живели у Лијевој Ријеци, Бањанима и под Дурмитором. ОÑновну школу завршио је у Ðикшићу. Са 15 година дошао је у Сарајево и упиÑао медицинÑку школу, а поÑле тога и медицинÑки факултет (Ñпецијализовао је неуропÑихијатрију) у Сарајеву. Део школовања провео и у СÐД. Радио је у болници у Сарајеву као пÑихијатар (Ñтручњак за депреÑије). Ожењен је Љиљаном Зелен-Караџић и има децу Соњу и Сашу. По националноÑти је Србин - правоÑлавац и крÑна Ñлава му је Свети Ðрхангел Михаил. Прву књигу је напиÑао 1966. године. Године 1987. је провео 11 меÑеци у притвору под оптужбом за проневеру државних ÑредÑтава (градња викендице на Палама), али је пуштен због недоÑтатка доказа.Политиком је почео интензивно да Ñе бави 1989. године када је изабран за предÑедника СДС-а. Сматра Ñе изузетно Ñтрпљивим, Ñталоженим, Ñлаткоречибим и вештим преговарачем. Изабран је за предÑедника Републике СрпÑке 12. маја 1992. године и оÑтаје на тој функцији Ñве до 30. јуна 1996. године. Под притиÑком тадашњих београдÑких влаÑти и Ñвета, Караџић је на мировним преговорима у Ðтини уÑловно прихватио ВенÑ-Овенов мировни план, који је Ðародна Ñкупштина Републике СрпÑке потом одбила. То је проузроковало потпуну блокаду Републике СрпÑке од Ñтране СРЈугоÑлавије.Караџић није био члан делегације Савезне Републике ЈугоÑлавије (у ÑрпÑким медијима: заједничке делегације СРЈ и РС) на дејтонÑким мировним преговорима; чланови делегације из Републике СрпÑке Ñу тада одбили нека од коначних решења, али преглаÑани глаÑовима делегације из СРЈ. Сам Караџић је 1996. године под притиÑком држава чланица контакт групе и предÑедника Србије Слободана Милошевића напуÑтио политички живот и предÑедничка овлашћења пренео на потпредÑедницу РС Биљану Плавшић.Хашки трибунал је 24. јула и затим 16. новембра 1995. подигао оптужницу против Радована Караџића и ратног команданта ВРС Ратка Младића. Оптужница Хашког трибунала терети Радована Караџића по 11 тачака, и то:
по 6 тачака за геноцид, Ñаучешће у геноциду, злочине против човечноÑти (иÑтребљење, убиÑтва), кршење закона и обичаја ратовања (убиÑтва), и тешке повреде ЖеневÑке конвенције из 1949. (намерно убијање)
за протеривање на политичкој, раÑној и верÑкој оÑнови, депортације, и друге нехумане чинове - приÑилно преÑељавање (злочини против човечноÑти)
за незаконито уношење терора међу цивиле и држање талаца (кршење закона и обичаја ратовања).Караџићеви браниоци, међу којима Ñе издваја проф. КоÑта Чавошки, побијају ове оптужбе, наводећи да он чеÑто није имао командну одговорноÑÑ‚, те да је издао више команди о поштовању ратног права.У народу Републике СрпÑке, Караџић још увек ужива велики углед. У једној анкети Ñпроведеној 2004. у Републици СрпÑкој, већина грађана је у Караџићу видела неправедно оптуженог хероја а не ратног злочинца.За Радованом Караџићем је раÑпиÑана потерница Интерпола, а влада Сједињених Ðмеричких Држава је понудила 5 милиона долара за помоћ у хапшењу Караџића и Младића. Самог Караџића на предају је јавно позвала и Ñупруга Љиљана, након што Ñу им по њеним речима били угрожени егзиÑтенција и живот.У пар наврата Ñу међународне војне Ñнаге Ñтациониране у бившој ЈугоÑлавији безуÑпешно покушавале да га ухапÑе. При тим покушајима Ñу те Ñнаге неретко хапÑиле његове помагаче, злоÑтављале их и по неколико дана држале ухапшеним без дизања било какве оптужнице.Караџић је ухапшен у Београду 21. јула 2008. године око 21 чаÑ[9], мада је његов адвокат Светозар Вујачић тврдио како је хапшење обављено наводно још у петак 18. јула.Изведен је пред иÑтражног Ñудију Већа за ратне злочине Окружног Ñуда Милана Дилпарића, чиме је започео Ð¿Ñ€Ð¾Ñ†ÐµÑ Ñƒ којем може бити донеÑена одлука о пребацивању у Хашки трибунал.Ðа конференцији за штампу у уторак 22. јула 2008. предÑедник Ðационалног Ñавета за Ñарадњу Ñа Хашким трибуналом РаÑим Љајић и тужилац за ратне злочине Србије Владимир Вукчевић Ñу потврдили идентитет ухапшеног Радована Караџића. Караџић Ñе у периоду који је непоÑредно претходио хапшењу наводно крио под лажним именом др Драган Давид Дабић и бавио Ñе алтернативном медицином у приватној ординацији на Ðовом Београду. Такође, учеÑтвовао је на неколико јавних предавања у Србији и објављивао фељтон у чаÑопиÑу Здрав живот.
Ја Ñлавим Ñлаву,ја поÑтим поÑÑ‚
дођи код мене и буди ми гоÑÑ‚.Мене чува Бог,имам Ñвој правац,
ја Ñам Србин,ја Ñам правоÑлавац.Ðко хоћеш Ñамном мораш да знаш Ñимбол вере и оче наш.Мене чува Бог,имам Ñвој правац,
ја Ñам Србин,ја Ñам правоÑлавац.