www.bojnicecastle.sk
Bojnický zámok stojà na travertÃnovej kope nad mestom Bojnice. Prvá pÃsomná zmienka o hrade je z roku 1113, kedy sa Bojnice spomÃnali v listine Zoborského opátstva. Pôvodne bol hradom dreveným, no v priebehu 13. storoÄia bol prestavaný z kameňa. Koncom 13. storoÄia patril hrad do rozsiahleho majetku Matúša Čáka TrenÄianskeho. Hrad mu patril až do jeho smrti (1321). V priebehu 14. a 15. storoÄia vzrástol význam tak hradu ako aj mesta pod nÃm. Výsledkom stavebných prác realizovaných v týchto dobách je do dneÅ¡ných dnà zachovaný stavebný pôdorys centrálnej obytnej Äasti, zoskupeného okolo malého nádvoria so studňou. V tomto obdobà sa na zámku vystriedali rody Gilethovcov, Leustachovcov a Noffryovcov.
Bojnický hrad spoloÄne s panstvom boli majetkom kráľa. Kráľ ich prideľoval za zásluhy oddaným veľmožom do zálohy Äi dediÄnej držby. V roku 1489 daroval kráľ Matej KorvÃn bojnický hrad spolu s panstvom svojmu nemanželskému synovi Jánovi KorvÃnovi ako svadobný dar.
Po smrti Mateja KorvÃna sa hradu zmocnili Zápoľského vojská. Vtedy bolo dobudované i mohutné hradné a vonkajÅ¡ie parkanové opevnenie.
V roku 1527 daroval kráľ Ferdinand I. hrad Alexovi Turzovi. Turzovci zaÄali s prestavbou hradu a zmenili ho na pohodlné renesanÄné sÃdlo. Hrad tak dostal podobu renesanÄného zámku s rovnako vysokými obytnými ÄasÅ¥ami.
Po vymretà Turzovcov hrad opätovne pripadol korune. V roku 1637 ho cisár Ferdinand III. spoloÄne s panstvom daroval do zálohy za dvestotisÃc zlatých Pavlovi Pálfimu. Pálfiovci sa vyznamenali v bojoch proti Turkom a v roku 1643 dostali Pálfiovci hrad do dediÄnej držby. V Bojniciach opäť zavládol Äulý stavebný ruch a hrad bol prebudovaný do barokovej podoby. Stavebné aktivity utÃchli až koncom 17. storoÄia. Podoba hradu sa poÄas nasledujúcich dvoch storoÄà podstatne nezmenila.
Po dlhÅ¡om obdobà stagnácie zÃskal bojnické panstvo v roku 1852 gróf Ján FrantiÅ¡ek Pálfi. VÄaka tomuto poslednému šľachtickému majiteľovi sa zámok doÄkal 22 roÄnej prestavby. Ako vzor boli použité francúzske gotické hrady, pápežský palác v Avignone, gotické tirolské hrady i raná renesanÄná talianska architektúra. Architektom prestavby sa stal Jozef Hubert. No ten sa zjavne stal len akýmsi nástrojom v rukách svojho zákaznÃka s vycibreným umeleckým vkusom.
Celá prestavba trvala 22 rokov, stála asi 3 milióny korún a v zámku bolo po prestavbe 182 miestnostÃ, z toho 50 obytných.
Posledný šľachtický majiteľ sa vÅ¡ak prestavby nedožil. Umrel v roku 1908 vo Viedni. Pretože nemal priamy dediÄov, rozpútali sa prÃbuzenské spory o jeho majetok. Gróf Pálfi si vyslovene želal, aby jeho paláce vo Viedni a BudapeÅ¡ti, kaÅ¡tieľ v Kráľovej a zámok v Bojniciach boli sprÃstupnené verejnosti, umelecké diela ostali na svojich miestach a boli sprÃstupnené vÅ¡etkým záujemcom.
Od roku 1950 je v priestoroch zámku umiestnené múzeum.