About Me
Dalmatinsko malo misto, uzrok nase velike nostalgije, poznato kao“vrata Dalmacije†po Napoleonu i Musoliniju.
Staro latinsko ime Tenen,(Teninium)
Grad Äije stanovnike možete sresti u svim metropolama i zabitima kugle zemaljske.
Evo Å¡ta je, ukratko, grad po imenu Knin. DoÅ¡ao Äovjek iz unutraÅ¡njosti da posjeti sina koji je u Kninu bio na odsluženju vojnog roka. Sa željezniÄke stanice izaÄ‘e on pravo na glavnu ulicu i upita prvog prolaznika: “Izvinite, kako da doÄ‘em do kasarne Slavko Rodić?†Njegova sreća je da je naiÅ¡ao na “pravogâ€. Evo ovako: KreneÅ¡ prema sjeveru ulicom MarÅ¡ala Tita i ideÅ¡ tako do Trga Slobode, kad doÄ‘eÅ¡ do Trga nemoj sluÄajno skrenuti lijevo jer ćeÅ¡ otići na more nego ti produži pravo dok ne doÄ‘eÅ¡ do GaÅ¡parevića mosta. Kad preÄ‘eÅ¡ taj most nemoj za živu glavu skrenuti desno jer ćeÅ¡ zalutati u veliku industrijsku zonu ili joÅ¡ gore u željezniÄki remontni zavod nego ti samo nastavi pravo pa ćeÅ¡ naići na grupu graÄ‘evina sa lijeve strane i to bi trebala biti kasarna ali ipak prije nego Å¡to doÄ‘eÅ¡ na kapiju provjeri da budeÅ¡ siguran jer ni ja ne znam da li su Sinobadi, to je naÅ¡e nemirno naselje, imali problema sa vojskom proÅ¡lu noć, jer ako jesu onda vojske tamo viÅ¡e nema.
Grad i općina u središnjoj južnoj Hrvatskoj, smješten u krško-planinskom zaleđu Dalmacije. Knin je stari kraljevski grad i mjesto veoma burne historije, koja je tokom 1990-ih kulminirala krvavim ratovima, progonima i paljevinama.Knin se nalazi u sjevernoj Dalmaciji
44° 2 min. 24 sec. Sjeverne zemljopisne širine
16°11 min. 35 sec. IstoÄne zemljopisne dužine
nadmorska visina 220 mUdaljenost Knina od većih gradova:
Knin - Å ibenik 56 km (D33)
Knin - Split 100 km (D1)
Knin - Zadar 91 km
Knin - Zagreb 273 km (D1)U Kninu se,ispod slapa KrÄić, nalazi izvor rijeke Krke. Danas Hrvati Äine 76.5 % stanovniÅ¡tva, a Srbi 20.8 %. U bivÅ¡oj Jugoslaviji općina Knin je brojala malo manje od 43.000 stanovnika. Popisom iz 2001. godine utvrÄ‘ena je brojka od 15.190 stanovnika, no s obzirom da je prirodni prirast jedan od najvećih u Hrvatskoj,sada u njemu živi oko 16.000 stanovnika.Prema popisu stanovniÅ¡tva, 1991. godine u Kninu je živio 12.331 stanovnik, 79% su bili SRBI, 20% hrvati (ponajviÅ¡e u Biskupiji i Potkonju) i 1% ostali.U cijeloj je općini (ukljuÄujući Knin ) situacija bila malo drugaÄija; 88% stanovniÅ¡tva su Äinili SRBI, 10% Hrvati i 2% ostali( uglavnom Jugoslaveni ). Po popisu stanovniÅ¡tva iz 1991. godine, velika prijeratna općina Knin imala je 42.954 stanovnika i to:Srbi - 37.888 (88,20%)
Hrvati - 3.886 (9,04%)
Jugoslaveni - 502 (1,16%)
ostali - 678 (1,60%)Sada je drugacije,mnogo drugacije sto se tice srpskog stanovnistva ali KNIN je uvjek u srcu...bilo gdje da su, Kninjani ne zaboravljaju svoj GRAD!!!!ZA MANJINU U SVJETU KOJA NE GOVORI SRPSKI:Knin ( Latin and medieval Hungarian: Tinin, Serbian: Книн) is a historical town , located near the source of the river Krka at 44°02′18″N, 16°11′59″E, in the Dalmatian hinterland, on the railroad Zagreb–Split.Knin was capital city of REPUBLIKA SRPKA KRAJINA.The city is of extreme importance for infrastructural reasons, as the railroads from Zadar, Split and Šibenik pass through Knin, going north to towards Zagreb.