Negde u zaledju ratova, u poslednjim sunchanim danima osamdesetih, grupa staropazovachkih muzichara okupljenih pod projektima raznih imena (Pors, Grafiti), odluchila je da sa izvodjenja obrada uzornih bendova toga vremena (Partibrejkersi, Azra, Zabranjeno Pushenje, Psihomodo pop, Elektrichni Orgazam...) predje na stvaranje sopstvenih numera. Zlatni dani entuzijazma ekipe koja se vremenom ustalila u postavi: Sava Djurdjevic – bubnjevi, Boban Cvetkovic – gitara, Dushan Velikic – vokal i Vjekoslav Crljen – bas, krunisani su prvim snimkom benda koji je na prelazu dekada i zvanichno preimenovan u „Kolos“. Snimak je radjen u beogradskom studiju „Kazablanka“, a na njemu su uchestvovali i (u medjuvremenu pristigli) Aleksandar – Sasha Savic (alias Joe Dalton) i Sanjin Matijevic. Buduci da je Boban u medjuvremenu napustio bend, koncepcija je dozivela izmenu koja ce se pokazati presudnom za dalji razvoj grupe. „Kolos“ je nastupao na lokalnim gitarijadama, igrankama, kao bend koji je uglavnom svirao tudje pesme.
Prvi zvanichni snimak (1990) sa 6 numera izneo je raznorodne uticaje veoma razlichitih muzichkih struja – od ritma i bluza, do pank-roka. Najveci uspeh prve postave svakako je predstavljao nastup na jednom od demo festivala u beogradskom pozorishtu „Dadov“. Otprilike u to vreme, zahvaljujuci poznanstvu sa Miloshem Kresojom, kamermanom i sinom chuvenog reditelja Dragana Kresoje (tragichno postradalih 1996. prilikom priprema za snimanje jednog od Draganovih filmova), muzika „Kolosa“ pojavila se u filmu „Original falsifikata“ (1991).A onda je doshao rat.Vjekoslav – Veca Crljen morao je da napusti Srbiju, i zajedno sa porodicom preselio se u Slavonsku Pozegu (Hrvatska). Za „Kolos“ je to bio najtezi udarac u dotadashnjem radu. Nastavili su sa radom gotovo po inerciji (po odsluzenju vojnih rokova + rezervistichkih dana + odlazaka na ratishte), osnovna postava upotpunjavana je s vremena na vreme pojachanjima, od kojih je vredno spomenuti pojavljivanje Srdjana Jovanovica (bass) na drugom, i za sada poslednjem snimku benda, nastalom 1995. godine.
Tehnichki kvalitet snimka, nazalost, nije odrazavao vernu sliku energije koju je bend pruzao uzivo. „Kolos“ je nastavio sa nastupima do 1997, kada je u grupu ushao i Milan Prodanovic (gitara).
1997. bila je presudna godina za prvi period „Kolosa“, buduci da je bend napustio jedan od chlanova-osnivacha Sava Djurdjevic.
Dushan Velikic i Milan Prodanovic nastavice zajedno sa sviranjem u velikom broju cover bendova, od kojih ce, za nastavak rada „Kolosa“ najvazniji biti projekat „Gosi i boli“ (nastao 2003), gde ce se, uz njih dvojicu, pojaviti i Srdjan Stojanac (bas gitara) i Shtefan Opavski (bubanj). Svirajuci obrade domacih bendova oko godinu i po dana, doshli su do zajednichkog zakljuchka da je rad na nechemu shto je vec odsvirano najbrzi put u nestajanje kreativnog potencijala benda. Dolazi do razlaza 2005, ali je 2007. za ovaj sastav postala godina renesanse. „Kolos“ je ponovo na okupu, nastupi su zapocheli povratnichkom svirkom u klubu „Liverpul“ 14.09, a inicijativa o stvaranju novih pesama pochela je da daje rezultate, buduci da se bend sprema da krajem godine udje u studio radi snimanja probnog snimka, koji bi trebalo da se pretvori i u zvanichno izdanje u toku iduceg proleca.
Myspace Layouts at Pimp-My-Profile.com / Juicy Peach