profile picture

199972816

I am here for Friends and Networking

About Me

I edited my profile with Thomas' Myspace Editor V4.4
Zdjecia pochodza ze stron www.warciarze.pl, www.wartapoznan.pl, www.e-warta.pl, www.ultraswarta.gedi.pl i sa umieszczone za zgoda ich autorow.
Historia Sekcji Pilki Noznej KS "Warta" Poznan:
Blisko 100-letnia historia klubu sportowego „Warta” znajduje swoj poczatek w zaborze pruskim, pod ktorym to znajdowala sie Wielkopolska w latach 1795-1918. Zaborcy z wielka zaciekloscia zwalczali kazdy przejaw polskosci, np. zabraniajac uzywac mowy ojczystej w urzedach, szkolach czy nawet na boiskach a samej Polski pro,,no bylo szukac na owczesnych mapach.
Niemniej jednak, 15 czerwca 1912 roku z inicjatywy siedmiu mlodych ludzi udalo sie stworzyc jeden z prawdziwie polskich klubow, ktory nazwano „Warta”. Nazwa klubu, kojarzona glownie z przeplywajaca przez Poznan rzeka miala rowniez oznaczac warte i stanie na strazy polskosci, ktora tak bardzo starano sie wyplenic. Ten wlasnie cel przyswiecal historycznym zalozycielom klubu: Franciszkowi Szycowi, Edmundowi Szycowi, Stefanowi Malinowskiemu, Marianowi Beymowi, Stefanowi Morkowskiemu, Kazimierzowi Swiderskiemu oraz Ludwikowi Zysnarskiemu.
Momentem przelomowym w historii klubu bylo pokonanie berlinskiej Herthy 9:2 . Po tym spektakularnym zwyciestwie polska mlodziez zacze,,a masowo zasilac szeregi „Zielonych” opuszczajac swoje dotychczasowe, niemieckie kluby. To wlasnie wtedy narodzila sie legenda „Warty” Poznan, pierwszego polskiego klubu w Wielkopolsce.
Na czas I Wojny Swiatowej dzialalnosc klubu zawieszono, lecz wznowiono ja kilka miesiecy po odzyskaniu niepodleglosci. Byl to kwiecien 1919 roku.
W 1920 przekazano Warcie stadion przy ul. Rolnej, ktory w zasadzie funkcjonowal do lat 70-tych. Krotko po reaktywacji nastapil przelomowy moment. W 1922 roku udalo sie zdobyc Warciarzom tytul wicemistrza Polski. Wyczyn udalo sie powtorzyc w latach 1925 i 1928. Z kolei rok 1929 byl rokiem wyjatkowo szczesliwym. Zawodnikom poznanskiej Warty udalo sie wywalczyc tytul mistrzowski. Rok 1938 i 1946 to kolejne tytuly wicemistrzowskie, rok 1947 – drugi tytul mistrzowski.
Po wojennej zawierusze lat 1939-1945 KS „Warta” musial stawic czolo nowej rzeczywistosci. Pojawily sie kolejne trudnosci, niezwykle liczne w historii klubu z Dolnej Wildy.
W roku 1948 KS Warta zwiazal sie z Telekomunikacja Polska i przyjal nazwe „Zwiazkowego Pocztowego Klubu Sportowego Warta”. Po uplywie zaledwie dwoch lat klub przejal bedacy kontynuacja Klubu Sportowego HCP (istnial do 1948 roku) Zwiazkowy Klub Sportowy „Stal” przy Zakladach im. J. Stalina – Poznan.
Do pierwotnej, mocno kojarzacej sie z przedwojennymi czasami nazwy klubu „Warta” powrocono dopiero pod koniec pamietnego roku 1956 oznaczajacego epoke destalinizacji. Po uplywie 3 lat do nazwy klubowej dokooptowano „przy Zakladach Przemyslu Metalowego H. Cegielski” chcac w ten sposob podkreslic patronat, ktory wowczas owe zaklady sprawowaly nad klubem umozliwiajac sportowcom rozwoj zarowno sportowy jak i zawodowy. Patronat zakladow im. H. Cegielskiego umozliwil takze blyskawiczny rozwoj klubu. Powstaly nowe obiekty sportowe, utworzono nowe sekcje (w pewnym momencie bylo ich a,, 22!). Lata 70-te i 80-te byly bardzo trudnym okresem dla Warty, gdyz znacznie ograniczono pomoc finansowa. Sytuacje uratowaly zaklady im. H. Cegielskiego, ktore pomogly w utrzymaniu obiektow sportowych nalezacych do Warty. Rozbrat z HCP zakonczyl sie z poczatkiem ustrojowej transformacji zapoczatkowanej w roku 1989. Dowodem tego bylo przejecie od HCP obiektow sportowych na wlasnosc oraz przywrocenie dawnej nazwy: Klub Sportowy Warta.
Szczesliwy okres nie trwal niestety zbyt dlugo. Trudnosci finansowe klubu spowodowaly powolny spadek druzyny w ligowych tabelach. W przeciagu kilku lat Warta wypadla poza margines pierwszej ligi by w latach kolejnych znalezc sie w lidze trzeciej. Nie zniechecilo to jednak nikogo. Pilkarze z Dolnej Wildy postanowili walczyc do samego konca a niezwykle wierni kibice nie odwrocili sie do Warciarzy plecami. Przeciwnie, sympatykow, kibicow i osob czynnie pomagajacych Warcie jest coraz wiecej.
Lato roku 2007 stworzylo nowa nadzieje. Warta wrocila do drugiej ligi. Co bedzie dalej? Wszystko to pokaze czas. Miejmy nadzieje ze legenda „zielonych” powroci niebawem.
„Warta” to nie tylko druzyna pilkarska, choc prawda jest ze bez pilki noznej nie byloby Warty. To takze wielosekcyjny klub sportowy z wieloletnia tradycja i wspaniala przesz,,oscia, ktorego zawodnicy odnosili i odnosza sukcesy nie tylko w Polsce i Europie, ale i na calym swiecie. Niemym swiadkiem sukcesow „Zielonych” jest m. in. stadion im. Edmunda Szyca, ktory ma znakomita (niestety zapomniana) historie. Na tym wlasnie stadionie padaly w okresie jego swietnosci cztery rekordy swiata. Dwa z nich ustanowiono w 1932 r. w czasie meczu lekkoatletycznego Polska – Austria (Zygmunt Heliasz, zawodnik KS „Warta” w pchnieciu kula: 16,05m oraz Janusz Kusocinski w biegu na 4 mile). Dwa kolejne rekordy swiata ustanowila 17 wrzesnia w 1933 Stanissawa Walasiewicz w biegu na 60m z wynikiem 7,4 sek i biegu na 100m z wynikiem 11,8 sek.
Miedzy innymi za to kocha sie Warte. Na dobre i na zle.
Na 95-lecie Klubu Sportowego „Warta” - dwukrotnego mistrza i pieciokrotnego wicemistrza Polski.
Jedrzej Paszak
Kibic i sympatyk KS „Warta”.
Opracowanie oparte na monografii wydanej z okazji 95-lecia Klubu bedacej praca zbiorowa pod redakcja Dyrektor Klubu Wieslawy Adamskiej.

My Interests

I'd like to meet:



Sympatycy i kibice Warty Poznan oraz ludzie chetni do pomocy przy zarzadzaniu tym profilem.

My Blog

The item has been deleted


Posted by on