Myspace Layouts - Myspace Editor
Stanislaw Bareja urodzil sie 5 grudnia 1929 roku w Warszawie. Rezyser filmów fabularnych, scenarzysta i aktor filmowy.W 1943 roku podczas okupacji ukonczyl 121 Szkole Powszechna w Warszawie.Nauke kontynuowal w Gimnazjum im. Reytana w Warszawie, które ukonczyl w roku 1947.W tym tez roku osiedlil sie wraz z rodzicami w Jeleniej Górze.Tampodjal dalsza edukacje w Liceum im. Zeromskiego, które ukonczyl otrzymujac swia..wo dojrzalosci 12 maja 1949 roku.W pazdzierniku 1949 roku rozpoczyna studia w Panstwowej Wyzszej Szkole Filmowej w Lodzi na wydziale rezyserii, które konczy w 1954 roku, lecz nie sklada egzaminu koncowego.Jako film dyplomowy przedstawil dopiero w 1958 roku etiude pod tytulem "Gorejace czapki".Film ten jednak nie zostaje przyjety jako dyplomowy w skutek czego Bareja nie zalicza pracy dyplomowej.Tytul magistra sztuki uzyskal dopiero 24 kwietnia 1974 roku po przedstawieniu jako filmu dyplomowego "Meza swojej zony" z 1960 roku i zlozeniu egzaminu magisterskiego z wynikiem dobry.Bareja prace rozpoczal jako asystent rezysera oraz drugi rezyser w latach 1955-1959.Debiutowal jako rezyser w 1960 r. komedia. Zmarl u szczytu swojej kariery 14 czerwca 1987 roku w Essen.Stanislaw Bareja dopiero po smierci doczekal sie uznania krytyki, a dzis postrzegany jest jako jeden z najpopularniejszych twórców filmowych.Przez wielu uwazany jest za twórce filmów kultowych. Jako jeden z nielicznych polskich powojennych twórców z konsekwencja uprawial gatunek komediowy i na tym "gruncie" odniósl niekwestionowany sukces.W bogatym dorobku filmowym rezysera znalazly sie tylko dwa gatunkowo odmienne utwory:"Dotkniecie nocy" i "Kapitan Sowa na tropie"-pierwszy polski serial kryminalny.
Twórczosc Barei mozna podzielic na dwa okresy. Pierwszy obejmuje lata szescdziesiate, czyli poczatek kariery rezyserskiej.W tym czasie powstaja, pelne farsownych efektów, lekkie, przyjemne komedie sytuacyjne("Maz swojej zony","Zona dla Australijczyka" czy "Przygoda z piosenka").Jednakze w tym okresie mozna bylo juz w filmach Barei zauwazyc trafnie zaobserwowane paradoksy zycia w PRL-u ("Maz swojej zony" czy "Malzenstwo z rozsadku").Ten zmysl krytyczny ujawnil sie silniej w pózniejszych filmach i serialach.Drugi okres przypada na lata siedemdziesiate i osiemdziesiate.W tym czasie beztroski "smiech dla smiechu" zastapil "smiech z podtekstami" - zjadliwa ironia i kpina z peerelowskiej rzeczywistosci, satyra na narodowe przywary, posunieta nierzadko az do surrealizmu. ("Poszukiwany, poszukiwana";"Nie ma rózy bez ognia";"Co mi zrobisz jak mnie zlapiesz ?"czy "Mis") to filmy w których Bareja jeszcze wyrazniej uwidocznil absurdy realnego socjalizmu.Filmy te (szczególnie "Mis") byly bezlitosnie potraktowane przez cenzure.W latach osiemdziesiatych mimo cenzury Barei udalo sie nakrecic seriale: ("Alternatywy 4" i "Zmiennicy") które surowo traktowaly Polske epoki Jaruzelskiego.
Realizujac swoje filmy Bareja wykorzystal swój niezwykly i rzadki dar obserwacji. Segregowal swiat na swój wlasny sposób. Prozaiczna i czesto absurdalna polska rzeczywistosc byla dla niego swoistym natchnieniem. Kazda najbardziej blaha scenka "spod budki z piwem" mogla stac sie motywem filmowym.Wielu aktorów stworzylo w jego filmach swe najwspanialsze kreacje (Stanislaw Tym w "Misiu"; Wojciech Pokora w "Poszukiwany, Poszukiwana"; Krzysztof Kowalewski w "Brunecie wieczorowa pora" czy wreszcie Jerzy Dobrowolski w "Nie ma rózy bez ognia").Na uwage zasluguja równiez aktorzy drugoplanowi którzy -mimo niewielkich ról -potrafili "ubarwic" kazdy film rezysera.