About Me
DINO DVORNIK (20.08.1964-07.09.2008) -
Dino je već od samih poÄetaka imao svoju viziju glazbe, ali je tada bio neshvaćen od diskografskih kuća. Bio je vrlo ustrajan i tokom sljedećih pet godina bavi se instrumentalnom glazbom, skladanjem i jedno vrijeme boravi u Londonu. Svoja prva djela Dino je snimao kod Nenada Vilovića, koji mu je ustupio svoj glazbeni studijo. U to vrijeme sa njim su u studiju radili Zlatan StipiÅ¡ić - Gibonni, Goran Karan i Dragan Lukić. Kao debitant, nastupa na "Zagreb Festu '88", sa skladbom "Tebi pripadam" i dobiva nagradu struÄnog žirija za najbolju kompoziciju[3]. Na sceni se suprotno tradiciji, pojavio sa pratećim sastavom i ponudio modernu produkciju i funky zvuk, koji je tada bio mnogo prihvatljiviji nego poÄetkom '80-ih. Sve ovo mu je otvorilo vrata diskografije i Dino poÄinje raditi na materijalu za svoj prvi studijski album. TadaÅ¡nji Jugoton (danas Croatia Records), objavljuje njegov prvi studijski album Dino Dvornik, na kojemu je Dino radio glazbu, aranžmane, produkciju, svirao klavijature i udaraljke, dok je tekstove napisao Goran Kralj, koji je svojevremeno svirao bubnjeve u splitskom sastavu Hangar. Na albumu se nalazi nekoliko veliki uspjeÅ¡nica, od kojih je skladba "ZaÅ¡to praviÅ¡ slona od mene", za koju je tekst napisao Zlatan StipiÅ¡ić - Gibonni, doživjela veliki uspjeh. Tu su joÅ¡ takoÄ‘er i hitovi "Ljubav se zove imenom tvojim" i "Ti si mi u mislima". Album je postao vrlo popularan kod publike i prodaja mu je narasla do 750.000 prodanih primjeraka. Dino je modernu domaću glazbu uveo u diskoteke, gdje je vlada strana glazba, a prije njega to je uspjelo samo Oliveru Mandiću, kojeg je Dino neizmjerno cijenio kao glazbenika. Ovakvim raspletom dogaÄ‘aja, ostvarila mu se želja iz mladosti i uspijeva popularizirati funky glazbu na prostoru bivÅ¡e Jugoslavije, Å¡to je zapoÄeo sa svojim bratom Deanom i Kineskim zidom.
1990. godine izdaje svoj drugi studijski album Kreativni nered, koji je radio pod velikim pritiskom, jer je trebao opravdati prvi album na kojemu su sve skladbe bili hitovi. Materijal se snimao u studiju "Vatroslav Lisinski". Tekstove za skladbe potpisuju Zlatan StipiÅ¡ić - Gibonni, Rambo Amadeus i novinar Ozren Kanceljak, a u studiju gostuju Neno Belan i Dragan Lukić. Album donosi nekoliko uspjeÅ¡nica, a najpoznatiju meÄ‘u njima "JaÄe manijaÄe", osmislio je Rambo Amadeus, kojemu je Dino gostovao na njegovom albumu iz 1989.g. Hoćemo Gusle!. Ista skladba, snimljena je na maksi singlu i podijeljen je po diskotekama Å¡irom bivÅ¡e Jugoslavije, gdje je bila odliÄno prihvaćena. Nakon objavljivanja albuma, krenuo je na promotivnu turneju sa Älanovima sastava Jet Set iz Zadara, a prvi koncert bio je u Domu sportova u Zagrebu. Dan prije koncerta, rodila mu se kćer Ella (23. prosinca 1990.)[4], Å¡to je dodatno osnažilo njegove emocije tako da je na sceni bio pun emocija i sreće[3]. Pri samome kraju, turneja se prekida radi politiÄke situacije u zemlji i poÄetkom raspadanja tadaÅ¡nje Države Jugoslavije. Domovinski rat i raspad Jugoslavije, utjecali su na daljnji rad njegove glazbene karijere.
1993. izdavaÄka kuća Croatia Records, objavljuje njegov sljedeći album Priroda i druÅ¡tvo. Materijal je raÄ‘en pod utjecajem tehno glazbe, koja se tek pojavljivala u Hrvatskoj. Dino se na ovome albumu prvi puta bavi ozbiljnim životnim temama, Å¡to je opisano u skladbama "Split Junkie, "Extasy" i "The Return of a Man With a Rubber Brain". Dino je zbog rata, pritiska i ostalih problema pao u depresiju, Å¡to je rezultiralo teÅ¡kom ovisnošću o drogama. Neko vrijeme ne radi niÅ¡ta i vrlo brzo biva zaboravljen od medija i glazbenoga svijeta. Ipak 1995. godine vraća se u sami vrh hrvatske glazbene scene, objavivÅ¡i maksi singl Afrika, na kojemu se uz naslovnu skladbu nalazi i skladba "Žigolo". "Afrika" postaje uspjeÅ¡nicom 1, potiskuje svu domaću glazbu te nameće novi ritam i produkciju. Za tu skladbu 1996. godine, dobiva prestižnu hrvatsku diskografsku nagradu Porin, u kategoriji hit godine, produkcija i aranžman. Konkurencija za hit godine bila je i skladba "NiÅ¡ta kontra Splita", od Nenada Vilovića, koju je Dino izveo na Splitskom festivalu i osvojio prvo mjesto. Ova skladba postaje neslužbenom himnom grada Splita, a u Hrvatskoj je prihvaćena i kod Å¡ire publike. 1995. godine objavljuje i uživo album koji se zove Live In Muenchen, a snimljen je na koncertu u Münchenu. Sastav koji ga je pratio bili su Älanovi tehno sastava Songkillers. Live In Muenchen proglaÅ¡en je jednim od najboljih uživo albuma koji su izdani u hrvatskoj diskografiji[5].
1997. godine izlazi njegov novi album Enfant terrible, koji govori o njegovom životu. Materijal na albumu uz poznate plesne zvukove, donosi i neke novosti za koje se Dino opredijelio u skladbama "Male noćne orgulje na plin (a capella)" i "La Baraka Blues Mravac, Gonzo...". Kao gosti na albumu sudjeluju Davor Gobac, Marijan Ban, Stjepan "Äimi" Stanić, Songkillersi i drugi. Skladba "Äiha, Ä‘iha", postaje veliki hit i obilježava ovaj materijal. Za ovaj album, u kategoriji produkcije, 1997. godine, Dino Dvornik takoÄ‘er dobiva prestižnu hrvatsku diskografsku nagradu, Porin[5]
1998. godine Croatia Records objavljuje kompilacijski album Vidi ove pisme. Na materijalu se nalaze sve Dinine uspjeÅ¡nice, bio je najprodavaniji album godine i dobio je prestižnu diskografsku nagradu Porin za najbolju kompilaciju godine. Nakon toga 1999., dolazi album Big Mamma (album), koji nije bio dobro prihvaćen kod glazbenih kritiÄara i ne bilježi neku bolju prodaju.
2000. godine nagrađen je od diskografske kuće Croatia Records sa nagradom "Zlatna ptica", za prodaju više od 60 000 primjeraka.
2002. godine izlazi njegov novi album Svicky, sniman je u Zagrebu u studiju Davorina IliÄa koji je i ranije suraÄ‘ivao sa Dinom Dvornikom i nastao je za osam mjeseci. Sve skladbe potpisuje Dino Dvornik, a na materijalu gostuju joÅ¡ i Igor Geržina (saksofon), Mladen BauÄić (saksofon), Vanda Vinter (vokal). Nakon tog albuma Dino se okreće klupskoj glazbi i poÄeo je vježbati miksanje na gramofonima, kako bi se profilirao u DJ-a.
2008. godine Dino Dvornik planirao je objavljivanje svoga novog studijskog albuma pod imenom Pandorina kutija, za izdavaÄku kuću Dancing Bear. Planirano je da album izaÄ‘e u listopadu ili studenome i Dino je od njega mnogo oÄekivao, meÄ‘utim iznenadna smrt, sprijeÄila je da doživi njegovo objavljivanje.1996. - "Porin", za skladbu "Afrika".
1997. - "Porin" za studijski album Enfant terrible
1998. - "Porin" za kompilacijski album Vidi ove pisme...
2000. - "Zlatna ptica", nagrada diskografske kuće Croatia Records za prodaju više od 60 000 primjeraka.
2009 - "Porin" za životno djelo, za najbolji pop album , za album godine "Pandorina kutija",za najbolji glabeni spot i najbolji dizajn omota.