SABIONETTA profile picture

SABIONETTA

About Me

..
Zespól „ Sabionetta” dziala od 2004 roku, a tworza go studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Warszawie i Krakowie oraz Wydzialu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to zespól wokalno-instrumentalny specjalizujacy sie w wykonywaniu muzyki sredniowiecznej i renesansowej. Muzycy graja na kopiach dawnych instrumentów takich jak: cornamuse, flety proste, fidel, rebec, viola da gamba, harfa, mandora, instrumenty perkusyjne. Czlonkowie zespolu, mimo mlodego wieku, posiadaja bogate doswiadczenia w wykonywaniu muzyki dawnej, uczestnicza w róznego rodzaju kursach i szkoleniach z zakresu muzyki dawnej odbywajacych sie w kraju i poza granicami m.in: Kurs Wykonawstwa Muzyki Dawnej odbywajacy sie w ramach Starosadeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej, Letnia Szkola Muzyki Dawnej w Sandomierzu, Akademia Muzyki Dawnej w Wilanowie. Opracowaniem utworów glównie zajmuje sie kierownik i zalozycielka zespolu Agnieszka Obst. Sabionetta wspólpracuje z zespolami tanca dawnego Pawanillia i Gratia Iuvenis. Prowadzi bogata dzialalnosc koncertowa, zapraszana jest przez prestizowe polskie festiwale muzyki dawnej takie jak „Maj z Muzyka Dawna” we Wroclawiu, „Festiwal Muzyki Jednoglosowej” w Plocku, Festiwal Muzyki Dawnej "Gdy Muzyka Byla Mlodsza" w Lodzi, "Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie". W planach zespolu jest dokonanie nagrania plyty z muzyka schylku trecenta.
..
PROGRAMY

"Muzyka Dworu Burgundzkiego"
"Namietnosc i Ekstaza w Muzyce Schylku Trecenta"
"Muzyka Czasów Adama de la Halle"
"Cancionero de Palacio"
"Tance XVw"
"Caro et Anima"
fragment z programu -"Namietnosc i Ekstaza w Muzyce Schylku Trecenta" - (...) Przy pracy nad utworami zrodzilo sie wiele pytan. Instrumenty, a glosy ludzkie? Odtworzenie, a wykonanie? Rekonstrukcja BRZMIENIA, a inspiracja BRZMIENIEM? Zródla tego okresu wskazuja na dominacje czysto wokalnych wykonan polifonii swieckiej. Jednak siegajac glebiej mozna napotkac wzmianki uzyciu rozmaitych instrumentów. Giovanni Gherardi da Prato w „Paradiso degli Alberti” wymienia organetto, Simone Prodenzioni w „Saporetto” wspomina o minstrelu Solazzo wystepujacym z towarzyszeniem „pijar sordi” (cicha szalamaja) i „rubebe, rubechette e rubecone” (rodzaj rebecu). Inne jeszcze zródla wskazuja na uzywanie lutni i innych instrumentów strunowych. Przy czym – co dla nas najistotniejsze – wszystkie te opisy dotycza muzyki polifonicznej. Rozsadek kaze nam twardo stapac po ziemi, lecz duch idzie w strone tej, do której zwraca sie Giovanni da Firenze „chiara sciença mia musica”. A wynik naszych poszukiwan niech pozostanie nadal pytaniem…Magdalena Tejchma
Barwy Królewskie

SABIONETTA | Teledyski w MySpace
Ghaetta
....

My Interests

Music:

Member Since: 24/01/2007
Band Members: Agnieszka Obst - medieval fiddle, flute, musical director
Magdalena Tejchma - flutes and other wind instruments
Anna Krawczuk - voice
Katarzyna Kalinowska - medieval fiddle
Maciej Kierzkowski - mandora, percussion
Wojciech Lubertowicz - percussion
Maciej Chwala - harfa
Piotr Zalewski - goscinnie - viola da gamba
Tadeusz Czechak - goscinnie - lutnia
Paweł Zalewski - goscinnie - viola da gamba
Robert Siwak - goscinnie - percussion

Agnieszka Obst - jest zalozycielka i kierownikiem artystycznym warszawskiego zespolu muzyki dawnej „Sabionetta”. Ukonczyla Panstwowa Szkole Muzyczna II stopnia w Zamosciu w klasie skrzypiec oraz Akademie Muzyczna w Warszawie. Muzyka dawna zajmuje sie od najmlodszych lat. W szkole podstawowej i sredniej dzialala w Zamojskim Zespole Muzyki Dawnej „Capella all’Antico” prowadzonym przez jej ojca. Dzialalnosc profesjonalna rozpoczela juz w sredniej szkole muzycznej, jako fidelistka warszawskiego zespolu „Dekameron”, którego jest aktualnym czlonkiem. Dzieki swojej wszechstronnosci w opanowaniu gry na wielu instrumentach: skrzypce, skrzypce barokowe, fidel, rebek, mandora, flety proste i inne, wystepuje goscinnie w wielu polskich zespolach muzyki dawnej, miedzy innymi w warszawskich:„ Ars Nova” i „Il Tempo” oraz we wroclawskim „Ars Cantus”. Wspólpracuje rowniez z zespolami folkowymi i folklorystycznymi : "Swoja Droga", "ZPiT Zamojszczyzna","ZTL Warszawa". Od 2007 bierze udzial w sztuce "Król Lear" jako muzyk w Teatrze na Woli.

Magdalena Tejchma muzyk i muzykolog, swoje muzyczne zainteresowania dzieli pomiedzy muzyke dawna i muzyke Orientu. Specjalizuje sie w grze na fletach prostych, poprzecznych i dawnych instrumentach detych stroikowych (szalamaja, cornamuse) oraz instrumentach Wschodu (ney, shehnai, zurna, santoor).Wspólpracowala z zespolami: Ars Nova, Camerata Craovia, Dekameron, Omnia Beneficia, Hortus Artium, Pavanilia, Sabionetta, Maria Pomianowska i Zespolem Polskim.Brala udzial w wielu festiwalach muzycznych m.in. w Starym Saczu, Krakowie, Jaroslawiu, Wroclawiu, Warszawie, a takze za granica w Niemczech, w Moldawii, na Slowacji, na Ukrainie, w Belgii i w Holandii. Swoje umiejetnosci ksztalcila na kursach muzyki dawnej m.in. w Starym Saczu i Wilanowie. Wspólpracowala z Miedzywydzialowym Studium Muzyki Dawnej na UMFC w Warszawie. Wspóltworzyla równiez muzyke do spektakli teatralnych. Za swoje kompozycje wyrózniona w 2002 roku przez Fundacje „Shalom”. Posiada obszerna kolekcje instrumentów.

Type of Label: Indie

My Blog

Muzyka dawna - muzyka nowa....NOBODY CAN STOP US!!!

...z cyklu ' kij  w mrowisko...'Nie ma odtwórców muzyki dawnej!!! Wszyscy grajcy 'muzyk dawn' s jej !!!WSPÓATWÓRCAMI!!!Dlaczego?  -   Nic co wiemy o muzyce dawnej nie mówi nam w 100% jak byBa wyko...
Posted by on Wed, 03 Dec 2008 14:21:00 GMT